Газду не чекају скрштених руку
Вршац – Још једна неуспела приватизација би, вероватно, била кобна за „Вршачке винограде”, имајући у виду да су претходне две, поготову прва, оставиле дубоке трагове у раду ове наше познате компаније, једне од 157 фирми у реструктурирању. За разлику од већине у поменутој групи, ова вршачка фирма, са око 240 запослених и 1.134 хектара винограда, газду не чека скрштених руку, већ брине о производњи грожђа и вина као сваки добар домаћин.
Већ две године „Вршачки виногради” успешно пролазе и својеврсни тест издржљивости: без икакве помоћи државе, искључиво сопственим радом покривају све трошкове, па и позамашне обавезе према држави, од које виноградари очекују помоћ, макар у виду субвенција. Због статуса фирме у реструктурирању, немају могућности да се кредитно задужују код банака, па се сналазе како знају и умеју. Већ годину дана ниједна плата запослених, заједно са уплатом пореза и доприноса држави, ни дана није каснила.
Истовремено, овде хвале односе са пословним партнерима, добављачима и купцима и истичу њихово разумевање ситуације.
Упркос жестокој конкуренцији, Вршчани су извоз вина подигли на трећину укупне своје продаје, па тако овдашњу Бахусову капљицу пију: Кинези, Аустралијанци, Канађани, Немци, Аустријанци, Французи, Швајцарци, Чеси, а највише становници Црне Горе, Босне и Херцеговине. Прошле године реализација вина је повећана 31 одсто у односу на претходну годину, а у четири овогодишња месеца тај ниво је скоро задржан, што је прави успех имајући у виду отежане услове.
Решавање „питања газде” је, ипак, ургентно. Ова фирма савесним радом одржава сопствену вредност, и тиме осујећује злу судбину, која је задесила сличне велике виноградарско-винарске компаније у Србији, некада на добром гласу и високо вредноване, а сада само у успоменама. Али, сасвим је неизвесно до када ће ентузијазам запослених трајати. Зато овде страхују од оног што може да се догодили уколико држава, која у овој компанији има 78 одсто капитала, не буде домаћин.
– Продајом вина обезбеђујемо више од милион евра годишње, неопходних за одржавање примарне производње. Рецимо, само берба грожђа, у којој учествује око 550 радника, коштала нас је око 350.000 евра. Хемијска заштита стаје више од 350.000 евра, а ту су и резидба, у којој учествује 250 људи, набавка нафте, резервних делова за механизацију... , каже за „Политику” Дејан Несторов, комерцијални директор, наглашавајући значај фирме за државу и вршачки крај.
Пре неколико дана премијеру Александру Вучићу обратио се Синдикат „Независност” и том приликом подсетио на прву приватизацију 2006. године, када је 70 одсто државног капитала купио конзорцијум домаћих власника. Две и по године касније, приватизација је поништена („купац није испоштовао преузете обавезе”). Овај синдикат се супротставио и другој продаји, кинеској фирми „Гуан Нан”, која је (8. јула прошле године) регистрована у Србији – „само дан уочи објављивања огласа о продаји компаније”.
– И тада смо спречили велику пљачку, у коју су, по свему судећи, умешани и неки високи државни чиновници. Јер, почетна цена на првом јавном надметању, 26. јула прошле године, била је 17,6 милиона евра. Цена у другом кругу пала је на 51 одсто, односно, 8,9 милиона евра, да би у трећем надметању (сва три круга у истом дану), њена вредност била сведена на свега 30 одсто, односно, на око 5,3 милиона евра, каже за наш лист Јон Попов, председник Синдиката „Независност”, наглашавајући да синдикалци и мали акционари, у чијим рукама је 28 одсто акција, нису против приватизације, али јесу за коректну и поштену продају.
У очекивању нове продаје, урађена је лична карта компаније, и нова процена капитала од 29,5 милиона евра, од чега је нето вредност (без обавеза) око 14 милиона евра. Тренутно је на залихама близу 11 милиона литара вина.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.