Клизишта однела сеоске путеве око Косјерића
Косјерић – У брдима око Косјерића многе сеоске путеве поплава је провалила и пресекла, а куд око погледа овде су клизишта и одрони. Село Годечево и део Скакаваца, засеоци Станкићи, Башићи, Поточари, Забава и други, доскора локалним асфалтним путевима повезани, нашли су се у беспућу. Мост се сручио у Дреновцима, више сеоских мостића, као и два пешачка у центру Косјерића бујица је однела. Неколико кућа у том крају је срушено или угрожено: у Зарићима, Годечеву, Црнокоси, а штета причињена усевима је огромна.
Поводањ у косјерићком крају почео је пре него код других, изливањем помахниталог Скрапежа, Кладоробе, Сечице, притока. Први поплавни талас ломио је тада цело подручје. Вода се наредних дана повукла, али је у многим деловима општине оставила пустош. Људи и машине су данима на терену, напорно раде да колико било санирају те последице.
– Штета причињена овом крају мери се милионима евра. Године ће бити потребне да се све оштећено доведе у ред. Процењујемо да имамо преко 100 клизишта и одрона. Тешко је сеоским породицама без путева и везе са светом, а веће штете су причињене и косјерићкој индустријској зони: погонима предузећа „Кепо“, „Унитраг“, „Аквапур“, делом и цементари. За сада санирамо поједине путеве, као што су у Сечој Реци, Брајковићима, па и Годечеву, које смо уз велике напоре успели да повежемо са остатком општине. Али и даље имамо читаве засеоке који су одсечени од света – наводи председник општинске скупштине Косјерића Драган Тулимировић.
У планинским пределима какав је овај зна се шта значи за сељака кад има добар пут и везу са градом, а каква је туга кад без таквог пута остане. Управо се то некима дешава овде ових дана, као у засеоку Башићи код Зарића: обрушио им се сеоски пут дужи од километра, и то толико да га више истом трасом не могу обновити. Ваља им, буде ли од кога помоћи, тражити нову трасу да се повежу са светом. А у брдима је и те како тешко нови пут пробити.
Сељачка туга преплавила је и оштећене оранице, малињаке, воћњаке, збрисан је вишегодишњи тежачки труд. „Штета нам је огромна, усеви, пшеница, кукуруз, кромпир све је однето. Имамо осигурање, али нас је оно штитило од града, а не од ове непогоде“, јада се Раденко Мићовић из Маковишта. Многе парцеле под малином, извозним воћем од кога се најбоље приходује у овом крају, великом водом су збрисане у нижим деловима општине, а страдале су и поједине хладњаче. Ова поплава ће се, свакако, одразити на овогодишњу бербу малина која треба да почне за око месец дана.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.