Уторак, 06.12.2022. ✝ Верски календар € Курсна листа

Бразилцима лекција и од Холанђана

Фото АП

И Холандија је очитала лекцију Бразилу и после три сребрне медаље у свом десетом учешћу на мундијалима први пут се окитила бронзом. Домаћин је остао без одличја, први пут после 40 година завршио је шампионат на четвртом месту. У Бразилији: Бразил – Холандија 0:3 (0:2).

Најавили су Холанђани да је меч за треће место непотребан, да им се не игра, док су Бразилци тврдили да смо победом могу бар донекле да сачувају понос и макар мало сперу љагу након катастрофалног пораза у полуфиналу против Немачке (7:1). Међутим, понашање играча на терену и игра показали су потпуно супротно. Као да су изјаве биле обрнуте, као да домаћин није желео да истрчи на терен, а гост да први пут освоји бронзану медаљи и јубиларни 50. меч на светским првенствима обележи „личним” рекордом – да први пут мундијал заврши без пораза (не рачунајући пенале након продужетака).

Дуел није ни почео, а селектор Холандије Ван Гал је био приморан да промени планирани састав. На загревању се повредио Снајдер, па је уместо њега у почетну поставу ускочио Де Гузман.

Већ у другом минуту судија Хајмуди из Алжира и његов земљак и помоћник Ечијали су направили кардиналну грешку. Робен је умакао Тијагу Силви, овај га повукао, а Холанђанин пао. Све се то догађало на страни где је био „махач”. Међутим, арбитар је, уместо да досуди слободан ударац, јер се прекршај догодио ван казненог простора и искључи капитена Бразила, показао на белу тачку и „частио” га жутим картоном. Ван Перси је оберучке прихватио поклон и својим четвртим голом на овом такмичењу довео „лале” у вођство – 0:1. Уједно, ово је био и стоти пут да се на мундијалима затресла мрежа „селесао” у 104 утакмице.

Желели су домаћи играчи што пре да изједначе, али поново нису имали добру организацију напада и права решења, па су и ретки центаршутеви завршавали углавном далеко ван домашаја најистуренијег Жоа и другова. Кад год би хитроноги Робен примио лопту одбрана Барзила била је у паници. Таман су у 17. минуту одахнули када је он предао лопту Де Гузману, који је утисак је био у офсајду, и силно се преварили. Уследило је убацивање са десне стране, које је Жулио Цезар статично испратио погледом, а Давид Луиз несмотрено и панично главом избио испред Мајкона, али право на ногу Блинду. Овај је имао времена да је смири, пребаци са једне ноге на другу и да је десном пошаље под пречку – 0:2. Био је то 85. погодак Холандије на светским првенствима, а 70. у малим финалима.

Лепо је Оскар прошао у 22. минуту и тукао са око 20 метара, а Силесен био на правом месту и лако одбранио. Ни Давид Луиз није био прецизан главом у 29, а затим су поново страх увукао у срца велике већине гледалаца. Опет је Робен жарио и палио између бразилских фубалера и дао лопту Де Гузману, који је брзоплето са 17 метара шутирао преко гола. На другој страни у 38. минуту Оскар је извео слободан ударац, Луиз Густаво само окрзнуо главом, па је лопта умакла Паулињу и Давиду Луизу и отишла поред гола.

Ван Перси је шутирао у 41. са око 25 метара, а Жулио Цезар коначно ухватио лопту. Понадали су се домаћи навијачи да ће Давид Луиз у 45. минуту из слободног ударца да постигне погодак налик оном у четвртфиналу против Колумбије, али га је претекао Оскар и тукао у живи зид.

Сколари је у паузи оставио у свлачионици слабог Луиза Густава и увео Фернандиња. И наставиле су се муке домаћина. Средњи ред није постојао, па су чланови одбрамбене линије упорно и безуспешно покушавали да пронађу неког испред шеснаестерца ривала.

Мало је недостајало Робену да у 50. минуту надмудри дефанзивце Бразила. После дуплог паса са Блиндом лако је обишао Мајкона и шутирао, а у последњи час се бацио Силва и спречио погодак. Одбијену лопту Вајналдум није успео да главом спроведе у небрањену мрежу. Одлично се изборио Рамирес за прилику, али је у 60. тукао поред десне стативе. У 63. Давид Луиз је, ипак, извео слободан ударац, али је Силесен био опрезан.

Неколико пута Бразилци су тражили једанаестерац, а у 68. минуту Оскар се сударио са Блиндом и зарадио жути картон због симулирања пенала, а Блинд је због повреде колена морао да напусти терен. Заменио га је Јанмат, па је Кајт с десне прешао на леву страну.

Последњи адут Сколарија био је Хулк. Овај се одмах изборио за ударац са угла, пар минута касније распалио искоса са 15 метара поред гола, а у наредној акцији изгубио лопту. Наставили су Бразилци да атакују, али и даље на силу, без икаквог плана, тако да нису ни успевали да створе иоле озбиљнију прилику.

У 86. минуту Робен је извео корнер, а Кајт шутирао главом. Цезар је закачио лопту, али то арбитри нису видели. Тек што је четврти арбитар показао да ће се играти још пет минута Робен је сјајно уочио да утрчава Јанмат и дао му лопту, овај маестрално пронашао Вајналдума, који је лако савладао Цезара – 0:3. Био је ово 170. гол на 20. светском шампионату.

Након утакмице Холанђани су добили бронзане медаље.

Стадион: Национални. Гледалаца: 68.034. Судија: Хајмуди (Алжир). Стрелци: 0:1 Ван Перси (3. пенал), 0:2 Блинд (17), 0:3 Вајналдум (90+1). Жути картони: Силва, Фернандињо, Оскар (Бразил), Робен, Де Гузман (Холандија). Надокнада времена: први део: 2 минута, други: 5.

БРАЗИЛ: Цезар, Мајкон, Силва, Д. Луиз, Максвел, Паулињо (од 57. Ернанес), Л. Густаво (од 46. Фернандињо), Рамирес (од 73. Хулк), Оскар, Вилијан, Жо. Селектор: Сколари.

ХОЛАНДИЈА: Силесен (од 90+3 Ворм), Кајт, Де Врај, Влар, Мартинс Инди, Блинд (од 70. Јанмат), Вајналдум, Класи (од 90. Велтман), Де Гузман, Робен, Ван Перси. Селектор: Ван Гал.

-----------------------------------------------------------------

Трећи мундијал по гледаности

И пре финалне утакмице 20. мундијал, који се вечерас завршава у Бразилу, ушао је у историју као трећи по гледаности. Досадашње 63 утакмице посматрало је 3.355.135 гледалаца, или 53.256 по мечу, чиме је већ за 4.530 љубитеља фудбала премашено такмичење у Немачкој 2006. године. По просечној посети испред су само шампионати у Америци 1994. и по онај први у Бразилу пре 64. године.