Понедељак, 03.10.2022. ✝ Верски календар € Курсна листа

Немачка нови шампион света

Немачка је нови шампион света у фудбалу пошто је синоћ у последњем чину Мундијала у Бразилу у финалу на чувеној „Маракани”, пред близу 75.000 гледалаца савладала Аргентину с 1:0. Гол одлуке постигао је Марио Геце  у 113. минуту. Најпре је Ширле прошао поред Маскерана по левој страни, који је до тада био непрелазна препрека за немачке фудбалере, сјајно центрирао а Геце је лопту примио на груди и потом левом ногом послао иза леђа немоћног аргентинског гомнана. Ово је четврта титула за Немачку која се тиме изједначила са Италијом по броју освојених трофеја.

Аргентинци су свим срцем желели да преескоче и последњу препреку, да подигну златну „богињу” у фудбалском театру снова, и то пред очима највећег спортског ривала. Са друге стране, мирни Немци су имали јасан план на „Маракани”, да понове још једну сјајну партију и фудбалском свету покажу ко је нови владар у овом моменту. Немачка је зналачки стигла до трона, једноставно, то је била репрезентација која је имала јасан циљ.

Јоаким Лев је буквално пред сам почетак утакмице морао да направи неочекивану промену у свом тиму и уместо повређеног Кедире шансу је дао дебитанту Кристјану Крамеру.  Немци су, као што се и очекивало, кренули одлучно ка голу Ромера. Са друге стране, Аргентинци су одлично распоредили играче пред голом Ромера, створивши згуснуту одбрану, готово челичну, па је самим тим и фавориту био знатно отежан задатак.

Меси и Игуаин су користили Хумелсову спорост па су „гаучоси” углавном нападали по десној страни. Неуморни Швајнштајгер је често вршио притисак на Лионелу Месију не дозвољавајући му да се превише размахне. Аргентинци су били веома оштри у одбрани, довољно груби да уплаше противничке фудбалера а када им се као 21. указала изненадна прилика нису умели да озбиљније угрозе гол Нојера. После грешке Тонија Кроса који је буквално са своје половине вратио лопту ка свом голу, она је изненада дошла у ноге брзоногог Игуаина који се поштено обрукао. Шутирао је готово почетнички са неких петнаестак метара.

Лев је већ у 31. минуту био принуђен на нову принудну  измену. Крамер није могао да настави меч после жестоког судара са Гарајем, као да је добио благи потрес мозга па је уместо њега ушао Ширле, на овом шампионату „џокер” селектора Лева. И управо је нови фудбалер у немачком тиму у 37. минуту сјајно шутирао ка голу Ромера али је аргентински чувар мреже чудесном одраном спасао гол.

Први европски тим који је тријумфовао на америчком континенту: репрезентација Немачке, првак света у фудбалу (Фото Ројтерс)

Сабељин тим је добро користио празан простор у задњој линији, па је Меси уз помоћ Лавеција у 39. минуту добро запретио Нојеру. Срећом, Боатенг је интервенисао на самој гол линији, тек толико да лопту избаци што даље из свог гола. Аргентина је некако имала боље шансе у првом полувремену, конкретнија у нападу, Ипак, мало драме у последњим секундама првог дела. Крос је сјајно извео корнер високи Хенедес је скочио, уследио је снажан ударац главом, али на срећу Ромера лопта је погодила стативу.

Аргентина је одмах на почетку другог полувремена имала сјајну шансу. Агуеро, који је заменио Лавеција, је одлично проиграо Месија, најбољег аргентинског фудбалера, уследио је ударац са леве стране, међутим, то није био прецизан шут од којег би голман Нојер морао озбиљније да интервенише. Једноставно, лопта је прошла далеко од оквира гола иако је Меси имао одличну прилику.

Немачки тим никако није успевао да јасно формулише своје циљеве у финалном мечу, бар не онако како смо их до синоћ гледали. Изледа да су се добро испразнили после двобоја са Бразилом, једноставно више нису имали ту енергију, тај замах са којим би озбиљније угрозили великог противника.

Ипак, играче је стигао велики умор, што се у доброј мери видело и по слабој игри двојице кључних фудбалера, Месија и Милера. Меси је био  непориметан, као уосталом и у претходна два меча. Милер се доста трудио, али је једноставно био одлично чуван. Једноставно, његов прави потенцијал није никако долазио до изражаја. Углавном се играло на средини терена, далеко од гола, па зато и није било великих узбуђења. Тимови су били прилично резервисани, тек у појединим моментима гледаоци су устајали са својих седишта.

Узбудљив први продужетак обећавао је бољу игру него у првих 90. минута. Одмах је Немачка кренула силовито па је након додавања Гецеа опасни Ширле шутирао али је голман Ромеро одбранио на чудесан начин своју мрежу. Паласију се у 97. минуту указала изненадна прилика пошто је високи Хумелс промашио лопту. Нападач Интера је могао много боље да реагује али се изгледа уплашио Нојера када је желео да га лобује.

Побеодносни гол Марија Гецеа у 113. минуту (Фото Ројтерс)

Последњих петнаест минута на Мундијалу, носило је и петнаест минута велике неизвесности, ипак Немачка је знала да казни грешку противника и заслужено приграби „златну” богињу коју ће љубоморно чувати до Мундијала у Русији...

Стадион: „Маракана” у Рио де Жанеиру.– Судија: Никола Рицоли (Италија).- Гледалаца; око 74.840.– Стрелац: Геце у 113. минуту.– Жути картон: Швајнштајгер, Ховедес (Немачка), Маскерано, Агуеро (Аргентина)

Немачка: Нојер, Лам, Боатенг, Хумелс, Хаведес, Крамер (од 31. Ширле), Швајнштајгер, Милер, Крос, Озил (од 120. Мелтерзакер), Клосе (од 87. Геце).

Аргентина: Ромеро, Забалета, Демикелис, Гарај, Рохо, Перез (од 86. Гаго), Маскерано, Биља, Лавеци (од 46. Агуеро), Меси, Игуаин (од 78. Палацио).

----------------------------------------------------------------

Месију „златна лопта”

Лионел Меси проглашен је за најбољег играча Мундијала у Бразилу иако је Аргентина поражена у финалу. За најбољег голмана изабран је Мануел Нојер први чувар гола Немачке док је Колумбијац Родригез најбољи стрелац шампионата са шест постигнутих погодака.

Иначе, златне медаље победнику уручили су председник Фифа Јозеф Блатер заједно са председницом Бразила госпођом Дилмом Русеф, која је уједно на крају церемоније предала трофеј, капитену Немачке Филипу Ламу.

Меркелова и Путин у свечаној ложи

Канцеларка Немачке Ангела Меркел и председник Јоахим Гаук, присуствовали су синоћњем финалу у Рио де Жанеиру бодрећи своју репрезентацију. У свећаној ложи нашли су се још и председник Русије Владимир Путин, као и прве дамае Бразила Дилма Русеф и Аргентине Кристина Кирхнер. Наравно, ту је био и неизбежни Пеле, као и музичка звезда Мик Џегер, затим Ријана, некадашњи енглески репрезентатибвац Дејвид Бекам, са синовима, као и Шекира са сином Миланом.