Цетиње остало без специјалног статуса
Од нашег сталног дописника
Подгорица – Црногорска престоница Цетиње неће имати специјални статус јер Законодавни одбор црногорског парламента није дао подршку предлогу закона о престоници, чије одредбе предвиђају да Цетиње добија до девет одсто из годишњег буџета за развој тог града.
Такво решење предложили су посланици Демократске партије социјалиста (ДПС) Миодраг Вуковић, Жана Филиповић, Бранка Танасијевић и Предраг Секулић.
Посланик Демократског фронта Вељко Васиљевић рекао је да је предлог закона неуставан, јер Устав Црне Горе пропагирана једнакост грађана, а предлог посланика ДПС-a, како је казао, „фаворизује један град и један број грађана у односу на остале”.
Васиљевић је казао да је закон политички, и да према њему сви грађани Црне Горе треба да уплаћују у буџет средства која се усмеравају само на Цетиње.
„ДПС је уништио Цетиње, па сад тражи модус да спаси Цетиње, и то искључиво преко леђа грађана, под објашњењем да је то за престоницу”, оценио је Васиљевић.
„Престоница је формално-административна одредница која нема никакве посебности, посебно имајући у виду чињеницу да је сва администрација, културни и научни центар у Подгорици, а не на Цетињу.”
Посланик Социјалистичке народне партије Велизар Калуђеровић рекао је да су посебно спорна два дела предлога закона која се односе на улогу Сената престонице и новац који се опредељује за улагања на Цетињу.
„Сенат престонице, како је дефинисано предлогом, чине председник Црне Горе, председник Скупштине Црне Горе, премијер, председници Врховног и Уставног суда, градоначелници престонице и главног града и представници невладиног сектора”, навео је Калуђеровић и поручио да је спорно значење пројектоване вредности капиталног буџета, а још спорнија чињеница је то што се предвиђа издвајање до девет одсто.
„До девет одсто је и 0,01 и 8,999 одсто. Ради се о врло растегљивој норми.”
Срђан Перић испред Позитивне Црне Горе рекао је да би ревалоризацију Цетиња као престонице требало извести посредством Министарства културе, док је за Демократски фронт (ДФ), по речима Владислава Бојовића, предлог закона неуставан.
„Суштина овог закона је дискриминаторска. Фаворизује се једна општина, један део народа у односу на остатак Црне Горе”, оценио је он.
„Кроз овај закон би сви грађани Црне Горе финансирали реализацију предизборних обећања ДПС-а на Цетињу.”
Један од предлагача закона, посланик ДПС-а Миодраг Вуковић, казао је да је циљ предлога закона о престоници јачање позиције Цетиња, које је као престоница посебно значајна уставна институција у држави.
Он је рекао да је Цетиње културни и историјски центар државе који нико не може оспорити.
„Овакво решење је предвиђено полазећи од чињенице да је Цетиње историјски и културни центар који треба сачувати, али и валоризовати”, додао је он. „Требало би урадити све како би и Цетиње постало још један град у Црној Гори под заштитом Унеска.”
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.