Трећи покушај продаје „Вршачких винограда”
Вршац – Постоје сви услови да најављена приватизација, односно нова продаја „Вршачких винограда”, буде доживљена по оној народној – трећа срећа. Међу 502 неприватизована предузећа, чију је продају огласила Агенција за приватизацију, 37 је пољопривредних, а једно од њих и ова вршачка фирма са 240 запослених. О заинтересованим купцима знаће се више тек од половине септембра, до када имају рок за исказивање намера.
Све што Вршчани очекују од будућег газде је наставак вишевековне традиције производње грожђа и вина, улагањем у нове плантаже и модерну технологију прераде слатког зрна.
Исход досадашње две продаје, помало, онеспокојава запослене и мале акционаре, па, отуда и бојазан од понављања зле судбине.
У првој приватизацији 70 одсто државног капитала „Вршачких винограда”, 2006. године, купио је конзорцијум већинских власника („Винопродукт Чока” д.о.о. Суботица, ТУП „Родић МБ КО” д.о.о. Кула и „Шећер Шафер” д.о.о. Београд). Две и по године касније, продаја је – поништена, јер, „купац није испоштовао преузете обавезе”.
Други покушај продаје, кинеској фирми „Гуан Нан”, није ни завршен потписивањем купопродајног уговора. Чак се око овог случаја дигла велика „прашина” у јавности. Почетна цена на првом јавном надметању, 26. јула, била је 17,6 милиона евра. Цена у другом кругу пала је на 51 одсто, односно, 8,9 милиона евра, да би у трећем надметању (сва три у истом дану), њена вредност била сведена на свега 30 одсто, односно, око 5,3 милиона евра.
После овог надметања, подсетимо, наложена је истрага, па је убрзо читав покушај да се добије газда – „ресетован”.
Заједничко за оба покушаја су последице, које су за собом оставили поступци свих актера, а нарочито су разочаравајући они које је оставио већински власник капитала – држава, од које се очекивало домаћинско понашање, макар према сопственој имовини (72 одсто у односу на 28 одсто акција малих акционара).
У међувремену је, крајем прошле године, урађена нова процена капитала, која износи 29,5 милиона евра, од чега је нето вредност (без обавеза) око 14 милиона евра.
Нова вредност је и овогодишња берба. Рачуна се да ће нова берба дати још око шест милиона литара вина, уз тренутне залихе од око 9,5 милиона литара. Колико ће купаца, међутим, да искаже намере о куповини, и колика ће цена бити постигнута, да ли ће бити нове процене капитала, по ком моделу ће се приватизација обавити... – остаје тек да се види.
Дејан Несторов, комерцијални директор „Вршачких винограда” каже да компанија нема података о томе да ли се Агенцији за приватизацију неко до сада јавио. Међутим, у компанији се ради као да ови проблеми уопште не постоје. Припреме у подрумским капацитетима су завршене и све је спремно за нови род грожђа, чија се берба ране сорте „шасле”, очекује већ за десетак дана. У почетку ће бити ангажовано стотинак радника из вршачког краја, а кад стигну позније сорте, упослиће још око 400 сезонаца са југа Србије, који су традиционални берачи у вршачком виногорју. Берба ће трајати између 45 и 60 дана, у зависности од временских услова. На плантажама од око 1.100 хектара у роду, очекује се принос од око седам тона грожђа по хектару.
– Већ две године немамо помоћ државе, која се правда да нема новца, а комерцијалне банке одбијају да нам одобре кредит, иако им нудимо квалитетне гаранције. Кажу да смо фирма у реструктурирању, „с неизвесном будућношћу”. Све финансирамо новцем од продаје вина, па и плате које у току две године нису касниле, уз ревносну уплату пореза и доприноса, којима пунимо буџет државе (већинског власника), каже за „Политику” директор Несторов, наглашавајући да су и продаја и наплата вина смањени у односу на прошлу годину.
Готово трећина укупне годишње продаје вина нађе купце у Кини, Аустралији, Канади, Немачкој, Аустрији, Француској, Швајцарској, Чешкој..., а највише у Црној Гори и БиХ.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.