Србија у јагодама
Нашим домовима свакодневно одзвањају тешке речи политичара о разлозима чланства у ЕУ или негде другде. У свој тој гунгули великих речи, ти разлози остају ништа друго до политички и идеолошки. Чини се да се наше друштво, сви сектори индустрије, култура па и ми само водимо једном девизом: Ми то тако, јер то тако треба. Ретко ко се досетио да пита: Зашто баш тако, и које су конкретне предности и мане.
Док је српско друштво заузето креирањем подела на оне који су за улазак у ЕУ или НАТО, јесмо ли руска браћа или не, српска елита активно учествује у тим поделама и заузима стране. Државни апарат функционише по неким својим законима а Србија иде грлом у јагоде.
Сигуран сам да је српској јавности позната дилема Велике Британије о чланству у Европској унији. Тако је британски парламент израдио студију о економском утицају чланства ЕУ на Британију. У тој студији набројане су последице евентуалног изласка Велике Британије.
Генерални директорат за трговину Европске уније, при потписивању готово сваког споразума о слободној трговини, изради студију наводећи који ће од индустријских сектора и како бити погођени услед потенцијалних промена. У случају преговора Европске уније са Сједињеним Америчким Државама, о зони слободне трговине, Европска комисија је добро проучила како и зашто треба такав споразум испреговарати и потписати. Тако можете листом ишчитати, колико ће европска економија добити а колико изгубити, како ће се све то одразити на мала и средња предузећа... Истина је, политички разлози врло често превладају, али и као такви део су веће и сложеније рачунице. Тако је ЕУ потписала споразум о слободној трговинској размени са Јужном Корејом и поред нејасне користи, само јер је постојала јака политичка воља да се барем једном САД негде претекну.
Зашто наше власти не маре за јасне бројеве и зашто се углавном и ми сами ослањамо на суву политику? Јер никада нисмо знали боље. У Србији озбиљно планирање и анализа су мисаоне именице. Стихијско пословање је нормална трансверзала делања. Нејасно остаје како можемо очекивати развој и напредак у таквим условима. Какав план, такав и развој: незнатан. Када нема озбиљног истраживања последица садашњости на будућност, аргументи попримају демагошке размере а стварност постаје магловита. У условима слабе аргументације, манипулација је увек лака а конференције за новинаре се претварају у позорнице тешких уздисаја.
Приступање ЕУ је дугорочни процес, а трансформација друштва и државе је свеобухватна и прожимајућа. Такав историјски корак једне државе носи геополитичке, привредне, националне и културолошке последице. Сматрам да је то врло валидан и пожељан пут, али да све треба добро проценити а не заузимати ставове вођени стихијом.
Но, била то Европска унија, НАТО, наш став о Украјини или о градњи канала кроз село у околини Ваљева, реч је се о нашем новцу, нашим судбинама, нашем друштву и као такве, овакве дилеме заслужују јасне анализе и дебате.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.