Више папира за акције јавних предузећа
Запослени и бивши запослени у јавним предузећима за разлику од других грађана имају право на бесплатне акције у својим предузећима. Они, такође, морају да се евидентирају, али за њих око 150.000 предвиђена је пријава на другој адреси, а то су 25 филијала Националне службе за запошљавање.
Као и за све друге и за њих важи да су постали пунолетни закључно са 31. децембром 2007. године, да су држављани Србије и то на дан 3. јануарa 2008. године и да су на дан 30. јуна имали пребивалиште на територији Србије, односно статус привремено расељеног лица са КиМ. Услов је и да су уписани у бирачки списак.
Запослени и бивши запослени у јавним предузећима, међутим, мораће уз личну карту да понесу и њену фотокопију, уверење о држављанству не старије од шест месеци, оверену фотокопију радне књижице (запослени у предузећу, а пензионери у ПИО фонду), као и потврду о годинама радног стажа на посебном обрасцу који је достављен предузећима и фонду. Ово је због тога што они своје право стичу по другом основу па тако њима припадају акције јавних предузећа у вредности од 200 евра по години стажа.
Важно је напоменути да лица која се пријаве као грађани за бесплатне акције и новчану накнаду не могу истовремено да остваре право на бесплатне акције као запослени или бивши запослени у овим јавним предузећима.
Ова лица имају право на бесплатне акције у шест предузећа. У НИС-у, где су укључени и ЈП Транснафта Панчево и ЈП Србијагас Нови Сад, затим Телекому Србија, чије акције ће добити и радници и пензионери ЈП ПТТ саобраћаја Србија, Београд. Ту су ЈП Електропривреда Србије, Београд са предузећима – Електромрежа Србије, Београд, ПЕУ Ресавица, Копови Косова, Термоелектране Косово, Електрокосмет, затим највећи домаћи авио-превозник Јат, Аеродром „Никола Тесла”, а списак се завршава фармацеутском компанијом Галеника.
Радно време за пријављивање у филијалама Националне службе за запошљавање је од 14 до 19 часова, а пријаву попуњава овлашћено лице. Запослени и бивши запослени који имају пребивалиште у иностранству пријаву подносе дипломатско-конзуларним представништвима.
И у овом случају додатне информације могу да се добију бесплатним позивом броја 0800 100 400 (само са фиксног телефона).
-----------------------------------------------------------
Шта са акцијама
Грађани би прве бесплатне акције требало да добију у року од шест месеци од приватизације првог државног предузећа. Предвиђено је да се у 2008. години за почетак приватизују НИС и Јат, а цео процес би требало да буде окончан до краја 2010. године. Трговање њиховим акцијама требало би да почне шест месеци после њихове продаје. Новчана накнада од већ приватизованих предузећа требало би да буде исплаћена на динарске рачуне грађана у првој половини 2009. године.
Идеја Закона о бесплатним акцијама је да тако стеченим акцијама може на берзи да тргује само онај на чије име гласе како би се избегли разни мешетари. То значи лице које је стекло право на бесплатне акције по основу закона, њихови наследници или неко коме је право пренето уговором о поклону.
Предвиђено је да влада спроведе поступак јавне набавке за избор брокера који ће по налогу носилаца права спроводити прву продају бесплатних акција што значи да ће она сносити трошкове ове продаје. Само стицање бесплатних акција и њихова прва продаја не подлежу плаћању пореза на приход грађана, као ни плаћању пореза на пренос апсолутних права.
Централни регистар отвориће власничке рачуне без плаћања накнаде, а Београдска берза неће обрачунавати и наплаћивати накнаду за прву продају бесплатних акција која се изврши до 31. децембра 2011. године.
Вредност акција зависиће од тржишне вредности предузећа у моменту продаје што не значи да је заковано да ће грађани добити поменутих хиљаду евра. Можда више, а можда и мање, познати је закон понуде и тражње. Наравно, грађане нико не тера да акције продају, већ могу да их чувају како би остварили могућност на дивиденду.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.