Турске паре за скопски мост
Скопље – Он је знаменитост Скопља, као што је Ајфелова кула белег Париза. У главном граду Македоније не можете боравити а да га не видите, а као да нисте ни били, ако свој боравак не овековечите фотографијом Каменог моста. Истина, старији Скопљанци ће вас опоменути да то није Камени већ Душанов мост, а називан је још и Римски, Византијски, Мехмедов и Сулејманов.
Дирнути стањем у којем се налази Камени мост, челници Истамбула су одлучили да издвоје 1, 2 милиона евра, колико је потребно да се мосту врати некадашњи сјај.
Минуле деценије Камени мост је био политички адут двојице градоначелника Скопља. Први, Ристо Пенов, је између осталог, радовима на обнови моста добио други мандат. Његов наследник, актуелни градоначелник Трифун Костовски је, такође, мост убројио у своје будуће подухвате, али га је у томе предухитрио његовог истанбулски колега.
Иако нема веродостојних података, историја бележи да је Аксиос (Вардар) премошћен у 6. веку, непосредно пре првог запамћеног катастрофалног земљотреса 518. године, а по другима, мост је грађен за владавине Мухамеда Другог Освајача 1451. године.
Мост се први пут спомиње у списима (вакуфанама) Исак бегове џамије 1469. године, али је његов опис оставио Венецијанац Јакоб Соренце, пролазећи кроз Скопље 1575. године, записавши да је мост дуг 329 корака (213,85 метара) а широк 6,33 метра. Забележено је да је увек кад је Скопље задешавала каква несрећа, страдао и мост, што је потврђено и у катастрофалном земљотресу 1555. године.
Мост је дограђиван, улепшаван и украшаван по нахођењу тренутног владаоца градом. Надоградња је забележена непосредно пре него што ће се, на брду изнад моста, (данашња тврђава Кале) Душан Стефан крунисати за цара и за време владавине Сулејмана Величанственог (1520–1566). За владавине Османлија Камени мост је често поправљан; неимари Мухамеда Другог (1808–1839) су мост украсили кулама а остало је записано да је улепшавање коштало 28.816 гроша, док су зидари султана Мехмеда Решида 1909. године камену ограду заменили гвозденом, која је срушена после Другог светског рата.
Сачуване фотографије показују да је Камени мост био најлепши између два светска рата, кад су његов улаз с десне стране Вардара красили грандиозни бронзани коњаници, које су током Другог светског рата уклонили и однели бугарски фашисти.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.