Брчко и даље под арбитражом
Од нашег дописника
Бањалука – Због немогућности преговарача да 1995. у Дејтону одреде ком ће од два ентитета у БиХ припасти Брчко, што умало није упропастило мировни процес, то питање поверено је Арбитражном трибуналу, који је 1999. донео одлуку да ова територија постане дистрикт. Годину дана након арбитражне одлуке дистрикт је званично успостављен, тачније 8. марта 2000, што је јуче у Брчком свечано обележено.
Арбитражом је наиме одређено да Брчко, које је за РС имало стратешку важност због континуитета територије, буде дистрикт. Дакле, на известан начин самостална јединица у односу на оба ентитета.
Због неслагања са таквом одлуком, која је у РС била прилично неочекивана будући да је постојало чврсто уверење да Брчко треба да припада Српској, Милорад Додик, тадашњи премијер РС, поднео је оставку. Накнадно је, 2009. амандманом на Устав БиХ у парламенту БиХ, који је иначе први „домаћи” амандман на дејтонски Устав, Брчко готово једногласно потврђено као самостална јединица у власништву оба ентитета, прецизније као кондоминиј (заједничка владавина) РС и ФБиХ.
За Брчко је постојала супервизија која је пре око три године укинута, иако формално дужност супервизора и даље обавља Американац Дејвид Робинсон, први заменик високог представника.
Међутим, оно о чему се мање говори јесте то да и данас постоји Арбитражни трибунал за Брчко који, парадоксално, наводно још има овлашћења да дистрикт додели неком од ентитета.
Како су крајем прошле године писале „Независне новине”, деведесетогодишњи судија Роберт Б. Овенс и даље је у Вашингтону на челу Арбитражног трибунала за Брчко и још практично има овлашћења да одлуком додели дистрикт једном од ентитета ако би оценио да је једна од страна озбиљно прекршила услове арбитраже. Судија Овенс је тада рекао да трибунал и даље постоји, да је он и даље на његовом челу и да стране у арбитражи, укључујући и сам дистрикт, и даље имају могућност да поднесу предмете.
„У коначној одлуци истиче се да тежи случајеви непоштовања услова утврђених одлуком, без обзира на то о ком се ентитету ради, могу довести до измене одлуке”, написао је крајем прошле године судија Овенс и додао да и даље прати дешавања у Брчком, а да га о развоју ситуације у дистрикту извештава и сам супервизор.
„Тешко је претпоставити да ли би заиста било могуће мењати статус Брчког након што је то питање кроз амандман на Устав решено у парламенту БиХ, али трибунал заиста постоји”, навели су посланици из РС у парламенту БиХ.
Градоначелник Брчког Анто Домић оценио је да је 15 година од успостављања дистрикта сарадња са ентитетима и институцијама БиХ пријатељска и партнерска, уз пуно поштовање статуса дистрикта. Високи представник међународне заједнице у БиХ Валентин Инцко рекао је на свечаној академији да је дистрикт пример суживота, слоге и помирења.
М. К.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.