Стокхолм обуставио испоруку оружја, Ријад повукао амбасадора
Један заказан па неодржан говор шведске шефице дипломатије у Каиру изазвао је лавину реаговања између Ријада и Стокхолма и обуставу испоруке шведског оружја Саудијској Арабији, оштре оптужбе шведских бизнисмена на рачун социјалдемократске владе, и протест Брисела због угрожавања слободе говора.
Односи су се нагло узбуркали када је шведску министарку спољних послова Маргот Валстрем Саудијска Арабија спречила да говори на састанку Арапске лиге у Каиру, где је била позвана као почасни гост. Част да говори на скупу арапских земаља била јој је указана у знак захвалности што је Шведска у октобру прошле године постала прва западна земља ЕУ која је признала државу Палестину.
Њен говор у коме критикује угрожавање људских права, поготово кажњавање бичевањем, био је постављен на сајт шведског министарства спољних послова. Видевши га, Саудијска Арабија се побунила, а арапски министри спољних послова у Каиру су на састанку изразили осуду и запрепашћење због ставова Маргот Валстрем јер они „нису у складу са уставом Краљевине Саудијске Арабије који се ослања на шеријатско право”. Шефица шведске дипломатије је претходно критиковала драконско кажњавање саудијског блогера који је због својих текстова осуђен у Ријаду на хиљаду удараца бичем и десет година затвора. Она је рекла да оваква казна подсећа на средњовековно мрачњаштво.
Арапска лига међутим сматра да примена „шеријатског права гарантује поштовање људских права, очување људских живота и имовине, части и достојанства”. Саопштење су на крају састанка Арапске лиге пренели египатски медији.
Још откако је уговор о војној сарадњи између Шведске и Саудијске Арабије потписан 2005. у нордијским земљама води се дебата око тога да ли је етички извозити оружје земљама које ће га употребити за репресију против својих суграђана. Уговор о извозу оружја продужен је 2010. године под конзервативним властима, а требало је да се обнови на још пет година у мају. Шведски премијер Стефан Лефвен рекао је међутим да нови споразум о војној сарадњи неће бити потписан, што је изазвало оштру реакцију шведских предузетника и противљење опозиције која сматра да је Стокхолм угрозио њихове трговинске интересе.
Односи Шведске и Израела погоршани су због признања Палестине, а министарка спољних послова одустала је од планиране посете Израелу у јануару. Израел је привремено опозвао свог амбасадора из Шведске, а сада је то са својим представником у Стокхолму учинио и Ријад.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.