Поправке и преправке скупље од нових панталона и ципела
У Балканској улици једна до друге шнајдерска радња и продавница нових фармерица. Испред оба локала истакнуте табле са ценама. Услуге крпљења, порубљивања, замене рајсфершлуса на старим панталонама скупље су од новог џинса у комшијском бутику. Свако би се запитао да ли вреди крпити и прекрајати старе ствари, или једноставно за приближну цену набавити нове.
На тржишту је поплава јефтине робе због чега поједине занатлије полако губе трку…
Да је обим шнајдерског посласмањен у односу на раније године, потврђује и Јован Стојановић, власник кројачког салона „Јоца”.
– Криза се и те како осећа, а суграђани немају новца ни за минималне преправке. До прошле године остављали су гардеробу не питајући колика је цена. Сада их једино занима колико све то кошта. Ако и траже услуге, онда искључиво желе да им закрпимо стару робу, али не и да им сашијемо нешто ново – открива газда врачарског салона и подсећа да се муштеријама то никако не исплати, превасходно због високе цене.
Врло слабо муштерије траже да им се сашије одело по мери. Та услуга кошта најмање сто евра, а где је тек набавка материјала који нимало није јевтин. Са таквим захтевима најчешће долазе пуначке, изразито мршаве или превисоке особе, прича газда Јоца.
Сада је актуелно прекрајање сезонске робе, док у последње време грађани, поготово старији мушкарци, траже да им мајстори изврћу крагне на наличје. У питању су квалитетније кошуље од којих се они тешка срца опраштају, додају кројачи.Муштерије каткад траже и немогуће, па је тако кројачици на Душановцу муштерија недавно затражила да од два дечја капута направи јакну за одраслу особу.
Да је у свету шивење и данас прави хит, а код нас оптерећење за кућни буџет, подсећа модни креатор Бата Спасојевић.
– У Србији ретко ко може себи да приушти ново одело, сашивено код кројача, јер оно стварно кошта. За његово кројење треба обезбедити и позамантерију, добро платно, појачања, квалитетан конац... Обашка материјал и само шивење, што се такође наплаћује. У радњама имамо прилично јефтина одела, а појавиле су се и „секнд хенд” продавнице где је роба солидна, тако да је логично што кројачки салони губе трку. То ипак не значи да муштерија не треба себи да приушти квалитет, јер од силне робе која је јефтина мало тога је квалитетно. Зато је важно паметно пазарити, поготово што некада потрошимо и више новца купујући јефтине крпице – упозорава модни креатор.
Шустери некако опстају, али у малобројним престоничким радионицама. У обућарској радњи Зорана Томића, у Цетињској улици, десетине пари ципела чекају власнике. Руке занатлије су их закрпиле и залепиле. Мајстор им је удахнуо нови живот. Поново су за ношење.
– Најчешће радим флекице на ђоновима, ушивање и лепљење. Услуге нису јефтине, али радим са увозним материјалима. Моје муштерије углавном носе скупље, квалитетније ципеле и исплати им се да улажу у њих. Понекад се деси да је цена поправке приближна суми коју је муштерија издвојила за нову обућу – прича Зоран, који је звање шустера стекао у Немачкој пре 40 година.
Престоничке продавнице обуће преплављене су ципелама и патикама кинеских „но нејм” произвођача. Купци могу да их пазаре и за мање од 1.000 динара. Таква обућа брзо се похаба па заврши у Зорановој радњи.
– Та обућа направљена је од јефтиних материјала, па и не чуди када се после само неколико недеља ношења распадне. Мото „нисам довољно богат да купујем јефтине ципеле” требало би да води људе када купују обућу. Исплативије је да уложе више пара на квалитетнији и скупљи модел који ће им годинама трајати, него да за то време купе безброј јефтиних пари – сматра Зоран.
У његовој радњи жене су чешће муштерије од мушкараца.
– Даме обично имају више пари ципела него мушкарци. Оне и више брину о обући. Често мењам штикле, флекице и рајсфершлусе на квалитетнијим чизмама – каже Зоран.
Осим „стандардних” поправки, муштерије понекад имају и необичне захтеве као што су ширење и смањење броја обуће.
– И то може да се уради. Уколико је ципела већа, постављам дебљи уложак који подиже пету или дебели кожни уметак у задњи део. А ако жуља, алат и машина у мојој радњи решавају проблем – поручује мајстор Зоран.
А. Бојовић
М. Бракочевић
-----------------------------------------
Кројачке услуге
Окретање крагне 300
Машински поруб 350
Замена рајсфершлуса и штепање 400
Ручни поруб 450
Враћање оригиналног поруба на фармерицама 600
Скраћивање панталона од одела 600
-----------------------------------------
Обућарске услуге
Замена клизача на рајсфершлусу 300
Ширење ципела 400
Флекице 500
Уградња пета 800
Лепљење 150 – 1.500
Шивење 150 – 1.500
Мењање штикли 1.200 –1.800
*цене су у динарима
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.