Четништво није довољно за пензију
Припадници Равногорског покрета чијег је четничког вођу Дражу Михаиловића, јуче после 69 година рехабилитовало судско веће Вишег суда у Београду, не могу да остваре пензију по основу идеолошке или политичке припадности, али имају право на месечне новчане накнаде које за ову годину износе 22.265 динара, потврдили су јуче „Политици” у ПИО фонду.
Закон о ПИО јасно прописује услове потребне за пензионисање – неопходне године стажа и старости, тако да Пензијски фонд нема сазнања и не води евиденцију о идеолошкој и политичкој припадности подносилаца захтева за пензију.
По Закону о рехабилитације до сада је око 40 захтева поднето филијалама Фонда, од чега је позитивно решено 19 и њима се накнада већ исплаћује, док су остали у поступку решавања или су одбијени, јер не испуњавају услове посебног пензијског стажа. Односно, немају осам година посебног пензијског стажа, кажу у ПИО фонду.
Услов за остваривање права на месечну новчану накнаду јесте да рехабилитовано лице има најмање осам година посебно признатог пензијског стажа. Посебан пензијски стаж исто је што и стаж по Закону о ПИО, па се не региструје у матичној евиденцији и не узима се за остваривање права на пензију, односно за поновно одређивање висине пензије.
Посебан пензијски стаж по Закону о рехабилитацији представља само основ за остваривање права на месечну новчану накнаду, објашњавају у ПИО фонду.
Законом о рехабилитацији, рехабилитовано лице, има право на посебан стаж који му се рачуна у двоструком трајању за време лишавања слободе, као и права на месечну новчану накнаду. Истовремено, рехабилитиваном лицу признаје се време незапослености по престанку лишавања слободе као посебан пензијски стаж у ефективном трајању, а најдуже до две године, ако је незапосленост наступила због повреде права и слобода.
Упитани, шта је неопходно да равногорци приложе од документације да би остварили право на ову накнаду, у ПИО објашњавају, да нису у питању само равногорци. Реч је о рехабилитованим лицима која, по закону, остварују право на посебан пензијски стаж и месечну новчану накнаду. Рехабилитовано лице, уз захтев, подноси доказе потребне за одлучивање и то пресуда којом се лице рехабилитује, доказе који садрже податке о дужини трајања лишења слободе, односно доказе о незапослености по престанку лишења слободе.
На основу комплетне документације коју рехабилитована лица прилажу уз захтев, филијале Фонда доносе решење о праву и висини новчане накнаде и тај поступак је у току, а они који су добили позитивна решења већ су у систему исплате накнада, објашњавају у Пензијском фонду.
Износ месечне новчане накнаде (посебан додатак) сходно Закону о рехабилитацији, утврђује се у висини од 50 одсто од просечне месечне плате у Србији у претходној години (без пореза и доприноса, коју објављује Републички завод за статистику).
Право на месечну новчану накнаду рехабилитовано лице остварује од дана поднетог захтева. Месечна новчана накнада била је 2012. године 18.988, у 2013. тачно 20.688,50, а за прошлу годину 21.966 динара. Накнада за ову годину износи 22.265 динара, с тим што се месечна новчана накнада рехабилитованим лицима исплаћује 15. у месецу за претходни месец.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.