Гориво и убудуће јевтиније због политике
Цене горива у Србији нису мењане последња три месеца, а будући да цена сирове нафте и деривата на европским и светским берзама стагнира, не треба очекивати ни у догледно време нека већа изненађења. Ни појефтињења, ни поскупљења горива, каже Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије.
Литар премијума БМБ 95 октана у Србији се већ дуже време продаје по цени од 1,1 а евродизел 1,2 евра. Јефтинији бензин од Србије имају само БиХ, Македонија и Бугарска и то искључиво због мањих државних захватања у цени горива, каже он.
Када је у питању евродизел гориво, цена у Србији је на нивоу региона и продаје се за 1,2 евра по литру. Јефтинији је у Црној Гори, Македонији, Бугарској и БиХ.
Гориво би било још јефтиније када крајњи потрошачи у Србији не би морали да плаћају осим акциза и ПДВ-а и трошкове маркирања горива од око 2,3 евра за сваких 1.000 литара, али и надокнаду за обавезне резерве од 3,12 динара за литар које је држава увела октобра прошле године. При том за осам месеци није купљен ни један једини литар горива за обавезне резерве, па се поставља питање где је завршио новац за ове намене?
Упитан шта очекује од данашњег састанка земаља ОПЕКА у Бечу (организације земаља извозница нафте), где ће главна тема бити изузетно ниска цена нафте, Мићовић каже, да овај министарски састанак, по свој прилици, неће ништа променити, јер нема најава да би Саудијска Арабија с једне и САД с друге стране могле да повећају цену нафте која је сада на историјском минимуму.
– Све промене цена нафте и деривата на берзама у последњих годину дана нису последица односа понуде и тражње, него искључиво политичких одлука, каже он.
Драстичан пад цене нафте изазвали су Саудијска Арабија и САД делимично из политичких, а делом и из економских разлога, тврде стручњаци и објашњавају да Саудијска Арабија жели нижим ценама да успори раст производње нафте из уљних шкриљаца у САД.
Американци, с друге стране, највећи део својих потреба задовољавају производњом нафте управо из шкриљаца и тако опасно угрожавају позиције чланица ОПЕК.
Америка, додатно, по сваку цену жели да постигне најважнији политички циљ, а то је да зада још један ударац руској економији која је велики извозник нафте.
У Нацрту извештаја за предстојећи министарски састанак картела у Бечу, у који је Ројтерс имао увид, ОПЕК оцењује да ће производња из земаља које нису чланице ОПЕК-а, посебно у САД, наставити да расте.
Иако су цене нафте од јуна 2014. осетно ниже, и достигле су ниво нижи од оног током кризе 2008, понуда из земаља које нису чланице ОПЕК-а и даље расте, пише у документу.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.