Среда, 05.10.2022. ✝ Верски календар € Курсна листа

Стрелци погађају само злато

У интерном такмичењу у оквиру наше спортске мисије на Европским играма у Бакуу стрелци су повели испред кајакаша, који су освојили два злата и једно сребро. У њиховом трофејном низу засад су само најсјајнија одличја – после тријумфа Андрее Арсовић ваздушном пушком, најубојитије ваздушне пиштоље имали су Зорана Аруновић и Дамир Микец и постали шампиони Европских игара.

– Уочи меча нисам могла да кажем себи: спремна сам, идем да победим. Ова сезона ми је била врло тешка. Трудила сам се да остварим добре резултате, али нисам успевала. Коначно на овом такмичењу успела сам да превазиђем проблеме који су ме мучили и ово ми је најбољи резултат у последње две године. Дала сам 100 одсто себе и изузетно сам срећна што сам освојила ову златну медаљу – рекла је Зорана Аруновић.

Наша репрезентативка остварила је добар резултат и у квалификацијама (388 кругова) и само је Рускиња Кузњецова имала два круга више, а Белорускиња Чајка и Рускиња Коршунова такође по 388. Бобана Величковић (379) је имала шест кругова мање но што је било потребно за бору за медаље. У финалу Кузњецова је морала да се задовољи шестим местом, а Аруновићева је бриљирала и освојила златну медаљу с 199,5 кругова – чак 3,2 круга више од другопласиране Соње Франке из Шпаније (196,3). Бронзу је изборила Викторија Чајка (177,4) и била једнако срећна као наша и шпанска репрезентативка, јер је њој припала једина олимпијска квота за Рио 2016. Шпањолка ју је већ освојила, а Аруновићева није била у конкуренцији, пошто су олимпијске квоте ваздушним пиштољем већ избориле Јасна Шекарић и Бобана Величковић (максимум две квоте по земљи). Своју карту за Рио Зорана Аруновић мораће да тражи малокалибарским пиштољем, а можда ће га обезбедити већ у Бакуу (петак прецизна, суботу брза паљба и борба за медаље).

Дамир Микец ове сезоне пуца као препорођен. Крајем прошле године победио је на Светском купу у Марибору МК пиштољем, затим је освојио прву медаљу (сребрну) на европским шампионатима, и то ваздушним пиштољем, па је на Светском купу у Форт Бенингу дошао до новог злата и олимпијске квоте МК пиштољем. У Бакуу заблистао је ваздушним пиштољем, иако је у финале ушао тек као осми у квалификацијама (579).

У финалу гађао је боље него икад, тако да ни 20 година старији Португалац Жоао Коста, двоструки победник последњег Светског купа у Минхену крајем маја, није успео да одоли у драматичном финалу. Дамир Микец је тријумфовао с 201,8 кругова, Коста је био други с 0,3 круга заостатка (201,5), док је бронза припала Словаку Јурају Тузинском (180,1). Наш други репрезентативац Димитрије Гргић био је 16. с 576 кругова, три мање но што је било потребно за финале.

– Зорана и Андреа су освојиле златне медаље, па смо се шалили да морам и ја да освојим злато да се не обрукам и да не кваримо низ. Од почетка каријере желео сам да гађам на једном оваквом такмичењу. Одавно постоје Панамеричке, Афричке, Азијске игре, па је добро што је и Европа добила своје мултиспортско такмичење. Био сам врло лош на почетку. Тада сам себи рекао да немам шта да изгубим и почео да гађам у правом ритму. Био сам све опуштенији како се меч ближио крају. Последња два хица су пресудила и спортска срећа је била уз мене. Хвала мом тренеру Горану Микецу и осталима из мог штаба на подршци и помоћи. Први шампион у дисциплини на Европским играма се памти – рекао је Дамир Микец.