„Фолксваген” варао у САД, прети му глоба 18 милијарди долара
Један од водећих светских произвођача аутомобила – немачки „Фолксваген” – јуче је сурово кажњен на берзи у Франкфурту, након што је признао да је годинама варао на америчком тржишту путничких возила на дизел гориво. Акције „Фолксвагена” изгубиле су петину вредности само неколико сати након што је Мартин Винтеркорт, извршни директор ауто-џина, изразио жаљење због изневереног поверења муштерија и јавности и обећао пуну сарадњу са америчким правосудним органима. „Фолксваген” је, наиме, од 2009. године у возила намењена америчком тржишту уграђивао специјални софтвер варалицу са задатком да при контроли емисије издувних гасова прикаже и 40 пута ниже вредности од остварених у редовном саобраћају.
„Фолксвагенову” еколошку превару објавила је у петак америчка Агенција за заштиту животне средине (ЕПА) након заједничке истраге са Калифорнијским ваздухопловним одбором. Ова агенција је обнародовала манипулацију „Фолксвагена” пошто је тестирала пет аутомобила. Немачки произвођач је лане у Америци продао око 336.000 возила.
„’Фолксваген’ је угрозио здравље јавности, од њих смо очекивали нешто боље”, оценила је Синтија Џајлс, заменик управника ЕПА.
Берзе процењују да „Фолксвагену” прети збирна казна до 18 милијарди евра. Штета због губитка угледа и проиграних изгледа за бизнис на једном од кључних светских тржишта још је немерљива.
Вест о „Фолксвагеновој” софтверској еко-варалици објављена је у јеку Међународног сајма аутомобила у Франкфурту и само дан пошто је „Џенерал моторс” постигао вансудско поравнање са америчким правосуђем због прикривања техничке грешке на појединим њиховим возилима због које су најмање 124 возача погинула. Од 2001. године поједини возачи „Џенералмоторсових” модела „сатурн ион” и „шеврлот кобалт” пријављивали су чудну везу између контакта за паљење мотора и понашања „ер-бега”. Дешавало се да усред вожње контакт за паљење „изгуби везу” са мотором, да аутомобил затим нагло стане, али да „ер-бег” не искаче да заштити возача. Надлежни у „Џенерал моторсу” знали су за тај „пропуст” скоро две године пре него што су га признали у истрази. Након дугих преговора „Џенерал моторс” и америчко правосуђе постигли су вансудски договор о висини укупне глобе која износи око 1,5 милијарди долара. Због ваљаног понашања представника водећег америчког произвођача аутомобила, надлежни суд САД одустао је од кривичног гоњења било ког званичника моћне фирме.
У међувремену, америчка Агенција за заштиту човекове средине је протеклог викенда најавила могућност кривичног гоњења у случају „Фолксваген” и наложила повлачење скоро пола милиона возила продатих у САД на поправку о трошку произвођача. Из ЕПА су истовремено оценили да су еко-фризирани „Фолксвагенови” аутомобили безбедни за вожњу, али су затражили да немачки произвођач повуче рекламу коју масовно емитује у САД.
У „Фолксвагеновој” реклами потенцијалним купцима се графички истиче да су „ауди 3”, „џета”, „пасат”, „голф” возила која користе „чисти дизел”, чиме су прихватљивија од „бензинаца” које углавном нуде амерички произвођачи. На америчком тржишту реклама се завршава питањем: „Зар не мислите да је време за немачко инжењерство?”
„Фолксваген” је у недељу већ делимично обуставио продају нових и половних возила у САД. Немачки аутомобилски гигант планирао је да након рекордне продаје возила у Америци 2012. и потоњег пада тражње, до 2018. године удвостручи продају с оне стране Атлантика. „Фолксвагенови” амбициозни планови на америчком тржишту делују сада неоствариво, оцењује агенција Блумберг.
Колико јуче, званични Берлин затражио је поуздане информације од „Фолксвагена” о профилу преваре и евентуалној умешаности званичника те фирме чији су већински власници породица Порше и влада немачке покрајине Доња Саксонија. Да ли је софтверска еко-варалица могла бити уграђена у стотине хиљада „Фолксвагенових” возила намењених америчком тржишту без знања Управног одбора фирме? Двадесеточлани Управни одбор „Фолксвагена” састаје се у петак. На дневном реду требало је да буде устоличење Мартина Винтеркорта на позицији извршног директора, упркос великом противљењу представника породице Порше у одбору.
Да ли ће Винтеркорт поднети оставку, као што се јуче проносила вест на берзама, за сада није извесно.
„Откриће ће нарушити углед ’Фолсквагена’ и уништити његов митски имиџ немачке фирме која се ослања на поуздано инжењерство, а не на маркетиншке шарене лаже пренела је оцену професора бизниса на Универзитету Мичиген Ерика Гордона америчка агенција Блумберг.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.