„Википедија” ангажује робота за контролу квалитета текстова
Највећу онлајн енциклопедију свако може да исписује али та предност уједно јој је и највећа мана. Иако има армију уредника који будно мотре на измене, често је на мети критика да је непоуздана.
Да би поправила квалитет садржаја, „Википедија” је најавила да уводи нови алат – филтер који помоћу вештачке интелигенције открива злонамерне и нетачне уносе и упозорава уреднике како би могли да предузму одговарајуће мере. Робот се зове ОРЕС, што је енглески акроним за „Објективан сервис за процену измена”. Представници „Википедије” кажу да функционише као пар наочара са рендгенским зрацима, које „чешљају” промене на сајту и детектују неквалитетне, што процењују на основу употребљеног језика и контекста у ком су направљене.
Највећа онлајн светска енциклопедија „Википедија” сваке секунде богатија је за десет уноса
Светска енциклопедија сваке секунде је богатија за десет уноса. И поред мноштва уредника волонтера, не постоји начин да они прегледају сваки чланак. Робот ће упалити аларм код потенцијално нетачних и злонамерних измена, а уредници ће донети коначну одлуку да ли текст остаје или се брише.
„Комбиновањем алгоритама за машинског учење циљ нам је да контрола квалитета садржаја на ’Википедији’ буде јаснија, лака за проверу и експериментисање”, саопштили су представници непрофитне фондације „Викимедија”, који се старају о енциклопедији.
ОРЕС се тестира већ месецима и показао се као успешан. „Википедија” већ има аутоматизоване алате који мотре на потенцијално штетне уносе, али нису толико паметни као овај – углавном су избацивали све уносе нових чланова. То је новајлијама отежавало улазак међу википедијанце. За даљи раст ове ризнице знања неопходно је веће ангажовање волонтера, чији је број на енглеском издању од 2005. године опао за 40 одсто.
„Викимедија” се нада да ће на овај начин унапредити енциклопедију. „Википедија” има више од пет милиона чланака на енглеском, што је изузетно достигнуће, али већу медијску пажњу добија углавном када се појаве непрецизности.
Скоро је један момак из Аустралије изменио страницу омиљене рок групе убацивши податак да је рођак једног од чланова бенда и захваљујући томе успео је да уђе у бекстејџ за време њиховог концерта.
Руска влада запретила је у августу да ће сасвим блокирати „Википедију” уколико администратори не избришу чланак о једној врсти канабиса са рецептом за припрему.
Традиционално су спорни чланци о католичкој цркви и глобалном загревању. Они имају највише измена и често су на мети дигиталних вандала.
Такође, у септембру сазнало се да је група превараната уцењивала фирме и неке познате личности, тражећи им новац да би им „одржавали добру репутацију” у енциклопедији и „штитили” странице од вандалских измена. „Википедија” је тада блокирала скоро 400 налога, углавном лажних, јер је шему водило само неколико особа. Њихов идентитет још није откривен.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.