Селаковић: Враћа се жалба на одлуку извршитеља
Предлогом закона о извршењу и обезбеђењу поново се враћа могућност улагања жалбе на одлуку јавног извршитеља о којој одлучује суд, чиме се омогућава да извршитељ благовремено спозна да је погрешио и да странка чији је правни лек усвојен благовремено добије сатисфакцију за извршитељев пропуст, рекао је Никола Селаковић, министар правде, представљајући пакет од девет аката из области правосуђа, међу којима је и овај, у Скупштини Србије.
Селаковић је више од сат и по објашњавао нова законска решења, истакавши, између осталог, да закон о извршењу и обезбеђењу омогућити постизање компромиса између брзине извршног поступка и уједначавању праксе судова, проширење надлежности извршитеља и подвргавање најважнијих извршитељевих аката правном леку. Министар је навео да је забрана жалбе, коју је увео закон из 2011. године, потенцијално коруптивна, јер је „лакше корумпирати један, него два суда, и издејствовати жељену одлуку од четири судије истог суда, него код четири судије од којих је један у нижем, а троје у вишем суду.”
Министар је казао да је „жалба конципирана као инструмент снажења законитости и уједначавања праксе судова, па је зато само изузетно предвиђена, и то само против оних решења суда и у једном случају решења извршитеља, која имају најважније последице по поступак извршења или обезбеђења”. Селаковић је казао да жалби не претходи приговор, да се она изјављује директно на првостепену одлуку, док се „на решење које је донето о приговору не може изјавити жалба”. Он је казао: „Математички гледано, жалба ће успорити ток извршног поступка, међутим није брзина поступка једина вредност коју ваља штитити. Вредности су, и те какве су вредности, и законитост и правна сигурност, на њима се гради правна држава, али те вредности се не виде очима и зато су погодне за омаловажавање, све док вас лично не погоде. Брзина може да буде пристрасна, законитост не може”.
Говорећи о изменама Закона о јавном бележништву, Селаковић је рекао да њих намеће акциони план за спровођење реформи правосуђа и за поглавље 23. у преговорима са ЕУ. Према његовим речима, уводи се, између осталог, нова категорија јавно бележничких сарадника и уређују њихове надлежности. Министар је рекао да су изменама Закона о Високом савету судства и о Државном већу тужилаца, „у границама постојећег Устава, уводи се принцип најшире транспарентности рада ових тела, а то подразумева јавне седнице, образложене одлуке и објављивање одлука и извештаја о раду на интернет-страницама ова два органа”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.