Кад афрички бубањ огласи вест
Музеј ПТТ, који се налази у Мајке Јевросиме 13, започиње серију предавања о историји поште и ПТТ саобраћаја под називом „Култура путем поште”. На првој трибини, сутра у 19 часова, биће представљена видео презентација стрипа „Преношење порука кроз векове” Драгана Боснића, професора на Високој школи СПЦ за уметност и конзервацију, на којој ће бити речи о комуникацији кроз историју – од гласника који је преносио поруке, писама, телеграфа, телефона, до данашњих дана.
Драган Боснић каже да је у стрип уврстио и предмете путем којих се некада одвијала комуникација, као што су афрички бубњеви који и данас преносе вести великом брзином у одређеним племенима. Коришћење предмета у циљу споразумевања било је уобичајено и код других народа, и то не само за најаву рата и склапање мира, већ и у свакодневном животу. Тако се у стрипу наводи српски обичај да се на дан славе на кући истакне барјак који значи позив сваком пролазнику да сврати и да се почасти...
Данашња комуникација технолошки је унапређена, али она основна, како сматра Жељко Сарић, кустос ПТТ музеја, као што је писање писама готово је заборављена активност.
Појавом електронске поште дошли смо до тога да никада нисмо видели рукопис онога ко нам пише
– У Музеју ћемо да осмислимо серијал уникатних коверата и папира, уметнички осликаних, са орнаментиком српско-византијске традиције, на пример, што ће људи пожелети да имају као успомену. Могли бисмо да покренемо и конкурс где ћемо изабрати најлепши рукопис. У сваком случају, треба ићи на то да се најшира јавност врати писању писама, чиме се враћају и присност, блискост, уноси нова драж – сматра Жељко Сарић, и додаје да смо са појавом електронске поште дошли до тога да никада нисмо видели рукопис онога ко нам пише.
– Колеге из Историјског архива Србије кажу да се најбоље чувају документа која су на папиру и микрофилму, а да она на дискети или ди-ви-дију нису толико трајна. Папир може да се чува и више генерација – истиче Сарић. Према његовим речима, следеће године ПТТ Музеј обележиће 160 година од рођења Николе Тесле, оца телекомуникација, и 150 година од штампања прве српске поштанске марке на којој је био лик кнеза Михаила Обреновића.
Фонд ПТТ Музеја чине културна добра из области поштанско-телеграфско-телефонског саобраћаја. Међу најзначајнијим експонатима музеј садржи Морзеове, Бодоове и Хјузове телеграфске апарате, уређај за пренос слика – белинограф, разне типове телепринтера, индукторске телефонске централе, и колекције домаћих и страних поштанских марака. Улаз у музеј је слободан.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.