Петак, 18.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Вучић: Србија у наредних пет година ни близу зачеља Европе

Фото Танјуг

БЕОГРАД – Србија у наредних пет година неће бити ни близу зачеља Европе, поручио је данас премијер Александар Вучић, уверен да ако решимо три кључна проблема можемо да се нађемо међу развијенијим земљама ЕУ по економским показатељима.

Та три кључна проблема, како је рекао, односе се на 17 великих друштвених фирми у реструктурирању, ненаплативе кредите и реформу јавне администрације.

„Ако то будемо мање или више добро решили, нема бојазни за будућност Србије”, рекао је Вучић на конференцији „The Economist: Svet u 2016”.

Навео је и да очекује да ће следећа година бити успешнија од 2015, јер очекује унапређење пословног амбијента, значајно већи број инвестиција, већу потрошњу, раст у приватном сектору, више капиталних пројеката и инвестиција финансираних из приватних избора, улазак у првих 40 земаља на листи Светске банке, што ће генерисати значајно већи привредни раст.

Он очекује да Србија заврши 2015. годину са растом од 0,9 одсто, као и да следеће године раст буде око 2 одсто, а уколико „будемо имали среће са приватизацијом” и преко два одсто, да би у годинама пред нама растао.

„Нама је тај раст потребан, потребно нам је одржавање фискалног дефицита на ниском нивоу, улагање у инфраструктурне пројетке, побољшање пословног амбијента”, рекао је Вучић И додао да је зато важно И отварање првих поглавља са ЕУ.

Отварањем поглавља, наиме, како је рекао, јасно је трасиран пут Србије, али то значи, додао је, и много више озбиљних задатака које ћемо морати да обавимо да бисмо показали да смо одговорнији него раније.

Вучић је рекао да ће Србија наставити да ради на томе да земља буде политички стабилна јер је таква стабилност важнија него икад и додао да верује да ћемо имати и подршку других у региону. (Танјуг)

-----------------------------------------

Вучић: Не види се излаз из светске кризе

БЕОГРАД – Српски премијер Александар Вучић изјавио је данас да се ни после седам година не види лаган и брз излаз из светске кризе, али да је Србија на добром путу економског опоравка.

„Знамо да не можемо да се извучемо из глобалне кризе, јер смо мали, али можемо да научимо да се прилагодимо”, рекао је Вучин на конференцији британског часописа Економис „Свет у 2016” у београдском хотелу Метропол.

Он је додао да је ове године Србија имала инвестиције у износу од 1,6 милијарди, што је чини једном од најбољих земаља региона, и најавио да се у 2016. години очекује још више улагања.

Вучић је казао да је ове године остварен привредни раст од 0,9 одсто, а да ће следеће године он бити преко два одсто.

„Уз мало среће наредне године имаћемо раст од 2,5 одсто, а од 2017. године преко три одсто, чиме би се приближили најразвијенијим земљама ЕУ”, рекао је Вучић.

Он је нагласио да ће држава наставити да ради на смањењу дефицита, унапређивању пословног амбијента, као и на решавању судбине 17 заштићених предузећа којима је рок за приватизацију продужен до краја маја.

Премијер је истакао да ће успех бити сигуран једино ако сви „раде и мењају себе”, због чега је и веома важно увођење дуалног образовања.

„Деца ће, осим што ће шест сати да иду у школу, два сата радити, а одрасли ће морати шест сати да раде а два да уче”, казао је Вучић. (Бета)

---------------------------------

Дачић: Србија ће свакако 2016. бити на добром путу

БЕОГРАД – Први потпредседник Владе Србије и министар иностраних послова Ивица Дачић оценио је данас да ће Србија идуће године засигурно бити на добром путу.

Он је у обраћању на конференцији листа „Економист”, алудирајући на назив конфренције „Свет у 2016.„, истакао да не зна какав ће бити свет 2016. године, али да зна каква ће бити Србија.

„Сигурно ће бити на добром путу”, нагласио је Дачић.

Дачић се осврнуо на говор премијера Александра Вучића, који је отворио скуп, рекавши да чињеница да је шеф српске владе у свом обраћању говорио о „годинама, а не години пред нама”, јасно показује велики напредка који је остварила земља и поновио да то значи да је на добром путу.

Шеф српске дипломатије истакао је да је влада научила лекције и исправила грешке прошлости, обезбедила нови положај Србије...

Дачић је подвукао да је у овој години Србија остварила историјске резултате.

„Пре свега је Србија започела пут ка ЕУ отварањем првих поглавља, успешно председавала компликованом организацијом као што је ОЕБС. Сваком организацијом у тешким условима међународних односа који владају данас, а која се базира на принципу консензуса је готово немогуће управљанти без великог утицаја и снаге земље. Србија је у томе била успешна”, казао је он.

Шеф српске дипломатије је указао и на резултате које је Србија остварила и у одбрани националних и државних интереса, као што је гласање у Унеско, спречавање резолуције о Сребреници у УН, имајући у виду да би се тиме, како је указао, бацила сенка на српски народ.

„Ми свет можемо да мењамо, он ће бити одређен ценом нафте, односом великих сила, одговором на кључна питања од економске кризе до борбе против тероризма, мигрантске кризе”, додао је Дачић.

Он је рекао да су премијер и он на прослом министарском савету ОЕБС могли да прочитају делове говора које је Јосип Броз Тито држао пре четири деценије и да нико не би приметио да је то било излагање од пре толико времена, јер данас, иако нема два блока, постоје супростављени интереси великих сила.

„То су односи на глобалном плану на које Србија као мала земља не може да утиче као неке друге велике земље, али можемо да мењамо наш положај и улогу. Сваки корак који направимо унутар Србије биће корак ближе ка нашим спољнополитичким циљевима. Зато се уређивањем Србије ближимо модерној Европи и свету”, подвукао је он.

Дачић је истакао да Европа није сама по себи циљ, идеалан рецепт за Европу није пронађен, али да је Европа идеални рецепт за Србију.

„Мислим да смо начинили велике кораке напред”, рекао је он. (Танјуг)

Коментари21
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.