Најбоља професорка руског језика и даље без стана
Да ли знате ко је Гордана Наумовић? Она је најбоља професорка руског језика на свету. По њеном уџбенику руски језик уче на многим факултетима у државама некадашњег Совјетског Савеза. Гордана је једина цивилна добитница ордена који додељују козаци за изузетне резултате и допринос ширењу руског језика. Сама је отхранила ћерку, а живот су јој обележиле и три операције од најтеже болести. Дуже од три деценије живи у новобеоградском подруму површине 20 квадрата…
Професорка, која каже да је за више од 40 година стажа добила толико награда да би могла да испуни једну собу, са својим ђацима и студентима наставила је да са поносом проноси име Србије широм света. Најновије признање је стигло из Москве прошлог месеца – на Десетом међународном конкурсу пројеката под називом „Дијалог – пут ка разумевању” у категорији студентских пројеката награђен је филм наших студената на руском језику. Под „диригентском палицом” професорке Наумовић награђени су студенти Александра и Ирина Кончар, Милица Пејчиновић, Сара Рацић, Катарина Филиповић и Илија Васиљевић. Филм је приказан и на Филолошком факултету Лобачевског у Нижнем Новгороду где је Гордана говорила о коришћењу видеофилмова на часовима руског као страног језика. О сличностима два језика говорила је и на Универзитету Ломоносов.
Из наше редакције смо је испратили пут Русије на конференцију у Москви где ће наступити са два рада и награђеним студентским филмом. Србија је конкурисала са осам дечијих цртежа и песама малишана из вртића у Пожаревцу и Младеновцу, основаца из Београда и Пожаревца и студенткиња завршне године Војне академије из Београда. Радови су награђени дипломама.
„Политика” је о овој изузетној жени писала пре годину и по дана. После нашег текста велики број читалаца се јавио да помогне професорки како би добила простор за рад, јер се Гордана у то време већ осам месеци такмичила за титулу „Најбољег професора руског језика на свету, ван граница Русије”, седећи у кафићу у близини свог „стана”, користећи њихов Интернет.
Донедавно је предавала на Универзитету Сингидунум, а пре тога је 36 година била професор Угоститељско-туристичке школе. Ангажована је и у Српском саборном кругу „Нит” (друштво српско-руског пријатељства „Александар Невски”) у Пожаревцу. Ова широм света уважавана професорка и даље живи у подрумској вешерници од 20 квадрата, без природног светла.
– Надлежнима сам до сада упутила више од 130 молби, од града до врха државе, не би ли се коначно решило наше стамбено питање, али никаквих резултата није било. Звала сам и Министарство просвете да их обавестим о најновијим успесима, али ми је одговорено, уз честитке, да „по правилнику” не знају шта да раде са овако успешним људима – прича професорка.
Од професорске плате у средњој школи и потом на факултету, каже, није успела да купи стан, а банке јој нису дале кредит пошто се борила са најтежом болешћу. Све то је није омело да постане први добитник повеље општине Крим и да буде одликована за изузетне резултате и допринос ширењу руског језика у Србији на Свечаној козачкој академији у Руском дому у Београду.
– Повељу је потписао генерал Наљимов. Као жена и цивилно лице, једини сам носилац таквог одликовања у Србији – каже с поносом професорка Гордана.
Живот јој је испуњен часовима на релацији Београд – Пожаревац, пева у хору у Руском дому, неколико пута недељно иде на јогу, волонтира и помаже социјално најугроженијим суграђанима.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.