Пуни се највећа фарма у Шумадији
Мрчајевци – Фарма говеда у Мрчајевцима купила је јесенас сву понуђену кабасту храну од Рудника, преко Равне горе и Сувобора до Маљена. Под трем је смештено 280 тона сена, а у складишту чека 1.800 тона силаже. Ти подаци су весник да ће ускоро, већ с пролећа, у највеће товилиште у Шумадији и Србији, где од 2010. године није било ни грла ни сточара, бити смештено 1.500 телади од 150 и јунади од 300 килограма.
– Намеравамо да већ крајем фебруара сточарима у овом крају поделимо један број телади на услужни тов, сређујући успут фарму. План је да кооперанти од Каблара до Груже добију око хиљаду телади и да ми обезбедимо ветеринарску бригу. Та група од 10 до 15 сточара одгајаће по три генерације телади годишње за наше потребе, а очекујем да заједно са другим кооперантима отхранимо и још око 1.200 великих товљеника, чије ћемо месо такође извозити – каже за „Политику” инжењер технологије меса Радиша Јевтовић (73), директор фарме у Мрчајевцима.
Он истиче да ће, на тај начин, фарма заједно са удруженим сточарима годишње производити око 400 тона меса, а биће испоручено углавном на страна тржишта. Укупан српски извоз је, иначе, ове године био тек нешто већи, достигавши само 500 тона. Мрчајевачком плану претходи полугодишњи рад на обнови запуштеног товилишта и стратегија иза које стоје људи са изузетним искуством.
Јевтовић је од 1981. био заменик „Генексовог” предузећа „Центропродукт” у Милану и остао да живи и послује у индустријском центру на северу Италије. Већ дуго, водећи је увозник српског меса у Италију. У родним Леушићима испод Сувобора и Равне горе већ 30 година опрема и допуњује старо српско село „Рајски конаци”, где долазе гости из разних делова Европе, чак и Швеђани. Прошлог јуна ушао је у посао са фармом у Мрчајевцима коју је 1979. основао његов пријатељ Радич Нешковић (76) и која је, у саставу чачанског „Сточара”, са 10.000 товљеника годишње била највећи извозник меса из СФРЈ, упућиваног на три континента.
Од увођења санкција нашој земљи 1992, фарма више зврји празна него што ради, а кад је последњег пута пала у стечај појавио се, као купац, Радиша Јевтовић у име предузећа „Тера продукт 61” из Леушића. У свакодневни део посла одмах је уврштен и Радич Нешковић („Оживећемо сточарство у овом делу Шумадије”, каже оснивач „Сточара”) и замисао је да укључе што више људи, од ситних поседника некошених планинских ливада до сточара у моравској равници који су, пре много лета, дигли руке од гајења говеда.
– Ових дана узорали смо за силажу 20 хектара у равногорском крају, и обрадићемо још 30 у истом подручју, Прањанима, Леушићима и околним селима. Већина тих поља била су закоровљена. Мештани причају да нису имали новца ни да покосе горске ливаде, а у тим селима људи нам већ сада нуде пашу идућег лета и закупљују туђе ливаде да би нам продали сено – вели Јевтовић.
„Тера продукт 61” је купила фарму почетком јуна 2015. решавајући, од тада, безброј проблема које и нису необични за српске прилике. Почев од тога да се у суду, али после куповине за коју гарантује држава, испоставило да усред фарме од 6,23 хектара наводно постоји нека мала пољопривредна апотека чији је власник други човек, па до чињенице да су грађевине, у које одмах може да се смести 2.300 товљеника, очерупане, од прозора до олука.
– За 30 протеклих дана инжењер Милан Филиповић из Чачка је успео да очисти три товилишта за 1.300 грла – прича нам Радиша Јевтовић, чији радни дан траје и по 18 сати.
Фарма ће говеда превозити на клање у Срем, а задњи делови черека већ имају купце у Италији који генерацијама, што је готово заборављено, код својих месара између Вероне, Фиренце и Милана већ годинама узалудно траже говедину из Србије.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.