Петнаест ствари које су се први пут десиле 2015.
Прва жена бискуп Англиканске цркве
Иако су краљице носиле титулу врховног поглавара Англиканске цркве још од времена Елизабете Прве, тек ове године је жена изабрана за бискупа цркве основане 1534. године. Либи Лејн (48) ступила је на дужност у јануару као бискуп за Стокпорт на северозападну Енглеске.
Трансродне особе у популарној култури
У годишњем обраћању једног америчког председника нацији први пут је употребљена реч трансродни. Брус Џенер, који је на олимпијским играма 1976. освојио медаљу у десетобоју, променио је пол и постао Кејтлин. Пред ТВ камерама поделио је своје искуство да би помогао трансродним особама да остваре права. Америчка глумица Лаверн Код прва је отворено трансродна особа која је добила фигуру у Музеју Мадам Тисо, а Андреја Пејић, аустралијски модел српског порекла, прва је трансродна манекенка заштитно лице великог козметичког бренда („Make Up For Ever”).
Штап за селфи забрањен у музеју
Први је био Метрополитен музеј у Њујорку у фебруару 2015, а пример су следили остали изложбени простори, наводећи као разлог страх да би штапови могли да оштете драгоцене уметнине и да представљају ризик за безбедност посетилаца. „Епл” је у јуну на свом скупу забранио штапове, а „Дизни” је проширио забрану на све забавне паркове, пошто посетиоци нису поштовали правило да не их не користе на ролеркостерима.
Ембрион од три особе
Упркос великом противљењу „дизајнирању” беба, Велика Британија је прва земља која је одобрила креирање ембриона од ДНК три особе – мајке, оца и женског донора са здравом митохондријском ДНК – да би се спречила ретка неизлечива болест која се преноси мајчином линијом, а оболелим женама омогућило здраво потомство.
Неочекивана лепотица
Неки су били одушевљени, други запрепашћени кад је на избору за најлепшу Јапанку први пут победила жена мешане расе. Аријана Мијамото, чији је отац афроамериканац, а мајка Јапанка, рођена је и одрасла у Јапану, где је мало људи мешовите расе. Било је примедби да није „довољно Јапанка” да би представљала земљу на светском такмичењу, али Мијамотова је све критике одбацила, рекавши да жели да искористи титулу за унапређење толеранције и прихватање људи мешаних раса.
Повезани Кубанци
Када је у марту уметник Алексис Леива Маћадо поставио вај-фај сигнал на свом студију у Хавани, Кубанци су први пут видели како изгледа бежични интернет. Куба планира да постави 35 чворишта за бежични интернет у парковима и другим јавним местима, али ова услуга није бесплатна. Корисници морају да се региструју преко државне компаније и да плате два долара за сат, што је превише у земљи са просечним месечним дохотком од 20 долара.
Протест холограма
Виртуелни марш постао је стварност кад су холограми у априлу протестовали у Мадриду. Био је то први протест холограма на свету, испред зграде шпанског парламента, а повод је био закон који прописује оштре казне за недозвољена окупљања и забрањује фотографисање и снимање полицајаца, што су критичари оценили као шамар демократским принципима. Организатори су истакли да њихове виртуелне копије по новом закону имају више права. Закон је ипак ступио на снагу у јулу.
„Ратови звезда” у Кини
Пред премијеру седмог наставка популарног научнофантастичног серијала „Ратови звезда” – „Буђење силе”, обожаваоци у Кини у јуну су први пут могли да виде претходне филмове, односно четврту, пету и шесту епизоду, скоро 40 година од изласка оригиналне трилогије („Нова нада” из 1977. године, „Империја узвраћа ударац” из 1980. и „Повратак џедаја” из 1983. године). До тада су ови филмови били доступни једино на пиратским копијама.
Еспресо у свемиру
Прва Италијанка у свемиру Саманта Кристофорети (38), постала је и прва орбитална кафе-куварица, пошто је на Међународну свемирску станицу стигла машина за еспресо. Позирала је испијајући омиљени напитак у специјалној шољи за нулту гравитацију.
Рекордне цене за уметност
Аукцијска кућа „Кристи” за само три дана маја продала је уметничких дела за више од милијарду долара. Међу њима су и Пикасове „Жене из Алжира”, које су достигле цену од 179,4 милиона долара и постале најскупље уметничко дело продато на аукцији.
Победа за геј парове
Ирска је прва земља која је референдумом одобрила истополне бракове. Хомосексуалност је била кривично дело у овој строго римокатоличкој земљи до 1993. године, али су ставови према ЛГБТ заједници ублажени последњих година.
Прве Европске игре
Швајцарска првакиња у планинском бициклизму Јоланда Неф први је добитник златне медаље на првим Европским играма које су у јуну одржане у Азербејџану. Око 6.000 спортиста из више од 50 земаља такмичило се на догађају који сваке четири године организује Европски олимпијски комитет.
Блокбастер премашио пола милијарде
„Свет из доба јуре” зарадио је 511,8 милиона долара у свету првог викенда по премијери и то је први филм који је у том периоду премашио зараду од пола милијарде.
Индијац у НБА
Сатнам Синг Бамара потписао је за Далас Мавериксе у јуну и постао звезда у свом селу у Пунџабу као први играч у НБА лиги рођен у Индији. Са 2,18 метара висине само је десетак центиметара виши од свог оца, који је био мудар да га упише на спорт не тако популаран у Индији као крикет или фудбал.
Плутон изблиза
Девет година од лансирања, три милијарде долара вредна летелица „Нови хоризонти” у јулу је пружила Земљанима први детаљан поглед на усамљену патуљасту планету на крају Сунчевог система. Летелица „Хоризонти”, на којој је и пепео покојног Клајда Томбоа, који је открио овај објекат 1930. године, направила је и фотографије највећег Плутоновог месеца Харона.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.