Субота, 19.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Заслужио је Јован Цвијић да га ученици боље познају

Поставка драгоцених предмета из фондова знаменитих установа образовања и културе први пут на длану једне основне школе упознаје ђаке са животом и делом оца српске географије
Ђаци нетремице слушају (Фото И. Милутиновић)

Поставка саткана од драгоцености из архива Српске академије наука и уметности, Народне библиотеке Србије, Географског института „Јован Цвијић”, Музеја града Београда и Библиотеке града први пут на длану једне основне школе пружа ђацима увид у живот и дело Јована Цвијића. Портрети, документа, рукописи, белешке, географске карте, капитална дела... оца српске географије под називом „Цвијићевим корацима” представљени су у библиотеци новобеоградске Основне школе „Душко Радовић” и сведоче о његовом одрастању, школовању, путовањима, дипломатским мисијама, научним достигнућима. Изложба непроцењивог образовног и педагошког значаја, по обиму и вредности атипична за простор осмолетке, води школарце стопама путника и истраживача светског гласа из редова најзнаменитијих Срба.

Цвијићевих девет осмолетки и 72 улице у Србији
Палилулска ОШ „Јован Цвијић” једина је школа којој је САНУ поводом 150 година од рођења великог географа даривала Златну плакету „Јован Цвијић” за допринос очувању сећања на великана чије име носи.Ова осмолетка посвећено учествује у манифестацији „Цвијићеви дани” чији је оснивач Српско географско друштво, а сваке године домаћин нека од школа названих по Цвијићу. У Србији их има укупно девет.– За „Цвијићеве дане” организују се приредбе, литерарни и ликовни конкурси, изложбе којима су живот и дело Јована Цвијића неисцрпне теме, а сваког 12. октобра, на његов рођендан, прослављамо Дан школе. Основана је 1923. године, док је Цвијић био жив. На почетку радног века мењала је називе, али пуних осам и по деценија носи име Јована Цвијића – каже Валентина Панђаитан, директорка ОШ „Јован Цвијић”.У свим крајевима Србије, од села до велеграда, укупно 72 улице назване су по Јовану Цвијићу. Исто име – Цвијићева, носе четири улице у Београду. Упитани по коме се зове готово незаобилазна Цвијићева у срцу Палилуле, многи случајни пролазници, чак и њени житељи, збунили су се не знајући одговор.    

Шест месеци поставку је припремао Зоран Јовановић, библиотекар школе, и то за све радознале ученике основних и средњих школа у Београду и шире, а биће отворена до краја марта.  

– Предмете који су изложени ниједна школа није до сада имала. Доминира портрет Јована Цвијића, рад Уроша Предића из 1923. године. Музеј града уступио нам је  фотографије и документа, укључујући краљев указ о постављењу за професора универзитета из 1905. године, скенирану докторску диплому са Универзитета у Бечу из 1893, макете Цвијићевих бележница са изложбе „Београдски атлас Јована Цвијића” одржане лане у Галерији САНУ. Ту су оригинални анероид, справа за мерење надморске висине и бележнице, матурски рад из 1884. године, указ о постављењу за професора Велике школе из 1893, дипломатски пасош, копија дневника његове супруге Љубице... – предочава деци Зоран Јовановић, аутор и кустос поставке. Ђаци нетремице слушају. 

Разгледају фотографије: породичне куће и лозничког крајолика у коме је Цвијић рођен 12. октобра 1865. године, како је изгледао као дечак, матурант Прве београдске гимназије, докторанд на студијама у Бечу, професор Београдског универзитета...

Кустос показује Цвијићеву докторску дисертацију „Карст” из 1895. године, Упутство за проучавање села Србије из 1896, Гласник Српског географског друштва број један из 1912. Гледајући у слику којој су Милутин Миланковић и Јован Цвијић, ђацима се урезало у памћење да је Цвијић препоручио Миланковића за професора Београдског универзитета.

– Видите „Балканско полуострво”, оригинал, књига коју је Цвијић издао у Паризу 1918, у оквиру ње су изложене географске карте. Ту су и његова последња дела: „Геоморфологија 1” из 1924. и „Геоморфологија 2” објављена 1926. Писао је у кревету, а следеће године је умро, донели су му у болесничку постељу одштампане примерке – приповедао је.  

Пред крај шетње „Цвијићевим корацима” – тестамент Јована Цвијића објављен у „Политици” 1927. године и фотографије погребне поворке на Теразијама. Преминуо 16. јануара, тада је стигло 600 телеграма саучешћа. На јучерашњи дан прошло је 89 година од његове смрти.

(Фото Музеј града)
– Био је то човек који је трасирао путеве науке, одређивао границе земаља на Балканском полуострву, испитивао етно-психичке особености нашег становништва, домовини дао заиста много. Таквог Цвијића, који спада у редове најцитиранијих научника иако је највише дела објавио на српском језику треба уважавати. Уосталом, у 31. години је постао академик, у 34. редовни члан академије наука, био је председник Српског географског друштва, основао је Географски факултет и водио Српску краљевску, односно данас Српску академију наука и уметности. Велики српски научник заслужио је да га ученици више и боље упознају. Без географије коју је утемељио човек не може ни кући да дође, јер свако се креће по географској дужини и ширини – каже проф. др Стеван Станковић, емеритус, председник Српског географског друштва.

Биографски подаци о Цвијићу могу да се нађу у свакој енциклопедији, велика је ствар да се у школи са пуно љубави, стрпљења, воље и времена, у сарадњи са свим релевантним институцијама приреди овако садржајна поставка, сматра Татјана Корићанац, директорка Музеја града Београда, закључујући: „За једну основну школу, просветну установу, али пре свега децу то је много важно, јер знати нешто мало о Цвијићу, Тесли, Пупину, Аласу већ је довољно да знате ко сте и одакле сте и то је основна порука целе ове приче.”  

Анероид - справа за мерење надморске висине (Фото З. Јовановић)
------------------------------------------------------------------------------------------

Меморијални музеј и даље под опсадом неимара

Кућа Јована Цвијића саздана по његовим нацртима 1905. године, у данашњој Улици Јелене Ћетковић, затворена је за посету од средине марта прошле године, када је почела њена прва капитална реконструкција после безмало пола века откако је адаптирана у меморијални музеј. У прошлој, години обележавања 150 година од рођења Цвијића, његов дом у саставу Музеја града Београда због преуређења остао је закључан за очи јавности. Рок за завршетак радова био је девет месеци, дакле до средине децембра. Зграда је још под опсадом неимара.  

– Имали су великих проблема са обновом крова, споља се није видело колико је у лошем стању, што је рок за завршетак радова продужило за још три месеца, до средине марта ове године. Најобимнији радови су углавном завршени. Кашњење је оправдано, све се ради под контролом надлежних установа сагласних да се обнова мора урадити како ваља. Не вреди да се забашури кров, па да опет прокишњава. Постављена је нова конструкција која ће да издржи наредних сто година – објаснила је Татјана Корићанац, директорка Музеја града. 
 

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.