Дечје игре наших предака
Горњи Милановац – Музеј рудничко-таковског краја, уз финансијску подршку Министарства културе и информисања, три године је истраживао занимљив део народне традиције – дечје игре наших дедова, бака и још даљих предака. Записана су сећања најстаријих становника Гојне Горе на обронцима Маљена, приградског села Бруснице и Рашковића, села у Горњој Гружи. По њиховом казивању, уз помоћ данашње деце у тим селима, игре су реконструисане и забележене на филмску траку. Документарни филм „Енци, менци”, назван по почетним речима популарне дечје разбрајалице, дуг 26 минута, премијерно је приказан пред бројном публиком у сали милановачке гимназије.
– Сврха овог пројекта је да се, бар на филму, сачувају дечје игре као слика народне традиције, друштвеног живота и обичаја, који су, несумњиво, чувари националног идентитета. Сматрамо да се не треба одрећи старих дечјих игара као васпитног и културног блага, јер се тиме одричемо својих предака, наслеђа и корена – рекла нам је Весна Ћурчић, кустос-географ у Музеју, руководилац пројекта. Осим ње, на пројекту су радили и психолог Ђурђина Мијатовић, етнолог Драгомир Антонић, конзерватор Ивана Јовичић, истраживач Радојко Петровић и сниматељ Саша Савовић.
Забележено је, пером и камером, много старих игара: зуца, купа (с орасима), игра пиљака, клис, фудбал с крпењачом, јелечкиње-барјачкиње, тутумиш, надвлачење ужета... У многим селима, поготову оним ближим граду, готово су све заборављене – деца се данас играју сасвим другачије – али понегде покоја од старих игара још забавља малишане. Такав је случај у Гојној Гори, планинском селу најудаљенијем од градских центара. Сигурно је да су неке од ових игара постојале, а понегде још постоје, и у другим крајевима Србије.
Истраживачи су прецизно записивали многе појединости о тим играма. На пример: да ли је мушка или женска, колико такмичара учествује, када се и где играло, која су средства при игрању коришћена, како је почињала, како се завршавала и које су песме певане уз игру, уз које су се празнике неке од игара играле... О овом подухвату Музеја, оценивши га веома вредним за спасавање од заборава наше духовне прошлости, говорили су, после пројекције филма, етномузиколог др Димитрије Големовић, етнолог Драгомир Антонић и филолог Даница Оташевић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.