Како су се волели Цезар и Елизабета
Веза без обавеза – једино је што својим љубавним партнерима могу да понуде београдски тигрови. Расположени су за повремено виђање, али чини се да нису спремни за било какав озбиљнији однос.
Тигрови су само један од љубавних парова међу становницима „Врта добре наде” на Калемегдану. У овој дивљој оази све животињске врсте некада стану на „луди камен”. Разлика је само да ли је реч о „уговореним браковима” којима проводаџишу запослени врта, или о јединкама које саме бирају партнере.
– Мужјак и женка тигра не живе заједно и виђају се у време парења. Скупа су док траје полни жар, а онда настављају да живе као самотњаци – објашњава Јожеф Езвеђ, ветеринар „Врта добре наде”.
Јелени и лавови прави су Дон Жуани. Алфа мужјаци живе у харемима које љубоморно чувају док год су у пуној снази. Главни заводнички аргумент им је снага и зато, кад се појави млађи и јачи, остарелом Казанови постаје јасно да је време за целибат.
Све оне који тврде да моногамија није природна за животиње, па ни за човека, демантују неке врсте које су својим партнерима доживотно одане. Такви су вукови, даброви, медведи и бројне врсте птица.
– Свим Београђанима познати су мрки медведи Гордана и Книнџа који су провели 15 година заједно. Још дужим „брачним стажом” могу се похвалити бели медведи Цезар и Елизабета. Када је она угинула, он је данима патио за њом. Није излазио из своје пећине, одбијао је да једе и да слуша запослене – присећа се Езвеђ.
Није ни чудо што заљубљене задиркују називајући их „голупчићима” и што се у народу каже „воле се као грлице”. Птице бирају љубав за цео живот. Својим партнерима верне су и одане чак и после њихове смрти.
– Такве су најчешће грабљивице, као белоглави супови и кондори. Розенколис папига, иако у Зоо врту живи у јату окружена другим птицама, верна је само једном партнеру. Ако се њему нешто деси, друга птица више не прави ново гнездо – каже Езвеђ.
Да ипак није све тако ружичасто у животињском свету, већ да је у питању само склоност људи да и другим врстама приписују људске особине, упозорава ветеринар бихејвиориста Дуња Ковач.
– Моногамија се код животиња дефинише као упаривање зарад продужетка врсте и опстанка. Биолозима је још фасцинантан овај феномен и он наставља да се истражује и дан-данас. Као један од разлога моногамије наводи се већа могућност за опстанак јер пар има веће шансе да пронађе храну, отхрани младунце или избегне предатора, него што би то могао појединац. У животињском свету ствари су једноставне, све се своди на опстанак и продужетак врсте – каже Ковач.
--------------------------------------------------------
Љубав на даљину
Једну од најлепших љубавних лекција дају нам пингвини. Зимски период проводе раздвојени – женке су на обали, а мужјаци чувају јаја хиљадама миља далеко на копну. Љубавници се поново проналазе уз помоћ песме, уживају у љубави која траје око 16 година упркос хиљадама километара раздвојености.
--------------------------------------------------------
Дешава се да се неки љубавници из животињског света посвађају и пожеле да ставе тачку на свој однос. Галапагоске корњаче Биби и Полди које су заједно провеле 115 година, после 36 година живота у заједничком кавезу решиле су да се разведу. Биби је њен супруг толико почео да нервира да му је једном одгризла део оклопа. Особље Зоо врта у Базелу одлучило је да је најбоље да овај пар направи паузу и раздвоји се.
--------------------------------------------------------
– Пси живе у друштвеним групама, најчешће то виђамо на улицама, и паре се по принципу „свако са сваким”. Женка улази у терање два пута годишње и може да се пари са било којим мужјаком, па и са својим потомством. Код мачака је исто, с тим што оне не живе у већим групама, већ су самотњаци. Код ових врста постоји хиперпродукција, односно претерано размножавање и прекобројност. Зато је регулисање репродукције паса и мачака данас од велике важности како не бисмо имали уличне популације – истиче Дуња Ковач.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.