Уторак, 24.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

У Србији скоро милион корисника кабловске телевизије

Тржиште кабловске телевизије треба уредити тако да корисник може да бира, а не да опертери могу да раде шта хоће
(Фото Петар Павловић)

Тржиште кабловске телевизије у Србији се укрупњава, али због нелојалне конкуренције и мобилних телефона све више опада број кабловских корисника, којих сада има нешто мање од милион, речено је на панелу „Тржиште кабловске телевизије и заштита конкурентности у Србији”. Према неким проценама, у Србији има више од 250 кабловских и интернет провајдера и још много нерегистрованих, рекао је Слободан Милинковић из провајдера Коперникус технолоџи.

„Број корисника опада због свега што се дешава на тржишту и због нових технологија. Имате разне апликације на мобилним уређајима којима можете пратити различите програме”, навео је он.

Како каже, многи од њих нису ни регистровани за такву делатност, али дају под повољним условима садржаје и представљају школски пример нелојалне конкуренције.

„Други разлог је слаба куповна моћ становништва и могућност да грађани, уз рисивер који кошта око 20 евра, прате програме преко антене. Тако може да се гледа између 25 и 30 програма и они за то не плаћају ништа и то углавном раде људи из руралних подручја”, рекао је Милинковић.

Виши саветник у Комисији за заштиту конкуренције Марина Јоксимовић је рекла на панел дискусији, коју је организовао Данас конференс центар, да је важно обезбедити једнаке могућности свим учесницима на тржишту.

„Да не буде неко вештачки ограничен од стране другог учесника на тржишту, а који има доминантан положај на тржишту. Није спорно да буде доманантан, али јесте ако то злоупотребљава”, рекла је Јоксимовић.

Она каже да сада не постоји праг за који може да се каже да је неко доминантан на тржишту додајући да је по ранијем закону тај праг био 40 одсто тржишног удела. Виши правни саветник у Регулаторном телу за електронске медије (РЕМ) Марија Ћосић је рекла да се то тело не бави кабловским операторима, али да контролишемо да ли се штите ауторска права.

„У Србији има 98 кабловских оператора, што није мали број. Такође издали смо 142 дозволе за пружање медијских услуга на захтев. То су домаће кабловске телевизије, а поред њих имамо и море страних програма које кабловски оператори дистрибуирају”, навела је Ћосић. На скупу је речено да треба уредити кабловско тржиште у Србији тако да корисник може да бира, а не да опертери могу да раде шта хоће.

Танјуг

Коментари14
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.