Само два сата у једној колони
Бојан Пајтић, Борис Тадић и Чедомир Јовановић ипак неће на изборе са заједничком листом. Јуче је, међутим, више од ове вести пажњу изазвао начин на који је ова одлука обзнањена. Нарочито због информације да је био постигнут договор чак и око, у Србији увек шкакљиве, расподеле мандата.
Пре него што је лидер ДС-а рекао да његова партија неће у коалицију са СДС-ом и ЛДП-ом, него са оним странкама са којима су демократе сарађивале у претходне две године „у борби против режима”, председник Либерално демократске партије је на „Твитеру” објавио да је пала одлука о једној колони или како је написао да је учињен „final cut” (коначан рез). А пре тога су у Тадићевој странци, у време када је требало да почне завршни састанак лидера на коме би била донета одлука о једној или две колоне, рекли за наш лист да се догађај ипак одлаже из „техничких разлога”, али да ће бити одржан у току дана.
Тако је покушај уједињења грађанске опозиције, који је трајао више од месец дана, завршен оценом ДС-а да им је „политички рентабилније” (како је рекао Драгољуб Мићуновић) да не иду са Тадићем и Јовановићем. У каснијим изјавама и Чедомир Јовановић и Борис Тадић су нагласили управо то да су демократе одговорне што неће бити заједничког наступа, за који су се њих двојица залагали.
Мићуновић је за Б 92 јуче објаснио зашто он није за две колоне: „Изгубили смо велики део чланства и морамо прво да циљамо на те људе, да им вратимо поверење и да бирају нашу опцију. А то не можемо ако смо у једној колони, јер у међувремену су неки разбијали ту колону”.
Објављујући одлуку ДС-а, Пајтић је за агенције навео да грађане Србије не интересује број мандата нити ко ће с ким у коалицију. Њих, како је рекао, интересују животне ствари а ови избори су питање преживљавања Србије. Уз то, додао је, програм ДС-а је најозбиљнији а кадрови најобразованији, због чега имају обавезу да Србију спасе од пропасти.
„Верујем да је то најефикаснији начин борбе за нормалну Србију. Не водимо се рејтинзима и анализама, већ здравим разумом и интересима грађана”, казао је Пајтић.
После јучерашњих изјава из врха ДС-а, остало је, међутим, нејасно, због чега су уопште започињали разговоре о заједничкој листи. А договор о подели мандата на тој заједничкој листи је, потврдили су и у ЛДП-у и у СДС-у, постигнут и потписан. Како незванично сазнајемо, Душан Елезовић (ДС), Горан Богдановић (СДС) и Чедомир Јовановић јуче су постигли споразум по коме би демократама припало 55 одсто освојених мандата, СДС-у – 35, а ЛДП-у –10. После тога је требало да се у седишту СДС-а састану тројица лидера и обзнане договор о сарадњи, кажу наши извори.
Пошто је потписан споразум о мандатима, функционер ЛДП-а Кенан Хајдаревић је на „Твитеру” поручио. „Коначан договор око мандата. Чеда Јовановић на преговорима прекинуо агонију и жртвовао ЛДП да би ДС и СДС добили проценте које су тражили”. Онда је уследио поменути Јовановићев твит и тако је изгледало да је једна колона извесна.
ДС се огласио за сат и по, негирајући информацију из ЛДП-а, а готово у истом моменту је интернационални секретар ДС-а Владимир Тодорић, опет на „Твитеру”, објавио само: „Моша”. Ваљда је мислио на овај догађај.
А Мићуновић, председник Политичког савета ДС-а, рекао је да је, колико је он обавештен, вест о договору дезинформација, наглашавајући да је клима у Демократској странци таква да се одлуке доносе колективно и „кад појединци оду да преговарају имају неку врсту императивног мандата, док су тамо”. На питање Б 92 у чије име Душан Елезовић потписује неки папир („да ли у своје име, у име Пајтића или у име ДС-а”), Мићуновић је одговорио: „У име ДС-а не, јер он нема ниједну функцију у странци и њега нико не може да овласти да било шта потписује”.
У ЛДП-у и СДС-у наглашавају да су захтеви ДС-а у вези са мандатима били услишени и да више није било препрека да се озваничи уједињење. Како наводе упућени саговорници „Политике”, Елезовић је пред свима на састанку звао Пајтића да га пита да ли се он слаже с квотама које су договорене. Добио је потврду и после тога је потписао. Шта се у наредних сат времена догађало у ДС-у, није им јасно. Али, подвлаче, то је доказ да у ДС-у није ни постојала искрена намера о једној колони.
На овакве наводе, у врху ДС-а кажу да је то „неважно, јер су мандати апсолутно секундарно питање”. „Ми нисмо ушли у разговоре да бисмо некоме узели мандате и да би се било ко жртвовао због нас. Такав утисак би убио и последњу наду људи да у овој земљи може нешто да се промени, а таква изјава је дата из ЛДП-а”, коментаришу у врху ове странке.
Лидер ЛДП-а је крах преговора политичке тројке објаснио речима: „Отпор и притисци са којима смо се суочили покушавајући да формирамо једну листу уверавају ме да сам био у праву, упркос томе што ће, вољом ДС-а, са становишта програма и циља наше готово идентичне странке наступити у две колоне. Разочаран сам, али не и љут због одустајања демократа након постигнутог и потписаног договора о расподели мандата, јер сам учинио све како бих грађанима омогућио да се, гласајући за нашу јединствену листу, најефикасније супротставимо коалицији Александра Вучића”.
Борис Тадић је, опет, нагласио да је Социјалдемократска странка све време заговарала излазак проевропске грађанске опозиције на изборе у једној колони, али да је „нажалост”, ДС донела супротну одлуку.
„Зашто су тако одлучили питање је које треба поставити ДС-у јер је то била искључиво њихова одлука. Без обзира на то у колико колона иде проевропска грађанска опозиција, ми се нећемо бавити нападањем других опозиционих странака, јер је наша мета неспособна власт, а наш циљ промена те власти на предстојећим изборима. Управо због тога не желимо ни да додатно коментаришемо овакву одлуку ДС-а”, поручио је лидер СДС-а.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.