Влада нуди помоћ предузетницима
Влада Србије ће колико од данас будућим предузетницима, као и онима који већ раде, а желе да прошире свој посао, понудити 33 програма помоћи у новцу, као и друге врсте подршке, казао је министар привреде Жељко Сертић. Представљајући у Привредној комори Србије пројекат „Година предузетништва”, он је казао да је за подстицање покретања и развоја приватног посла издвојено 16,06 милијарди динара. Од те суме 11,38 милијарди је намењено за кредите и гаранције, а 4,4 милијарде динара су бесповратна средства.
„Година предузетништва” почива на три главна стуба – унапређењу пословног окружења, директној подршци предузетницима и развоју предузетничког духа. Зато ће у овој години бити измењено око 40 закона, стратегија и правилника, казао је Сертић.
Према његовим речима, влада је у овај програм подршке предузетништву и развоја предузетничког духа, нарочито међу младима, укључила више министарстава, домаћих и међународних институција, пословну и академску заједницу.
– Друштво мора да мења начин размишљања. Мора да се ради другачије. Свет у којем радите један посао за цео живот и имате тек повремене кризе више не постоји – рекао је Сертић и додао да време у коме живимо захтева личну иницијативу и спремност да се преузме ризик.
Предузетништво је слобода, али и одговорност, указао је Сертић и подсетио да у Србији између 900.000 и 950.000 људи ради у сектору малих и средњих предузећа, док 99 одсто свих предузећа у ЕУ чине мале и средње фирме у којима је 85 одсто свих радних места.
– Готово да не постоји робна марка која није кренула од предузетништва и иницијативе, од „Кока-Коле”, „Мекдоналдса”, али и домаће фирме као „Нектар”, „Марбо”, „Мона”, ДИС – казао је Сертић.
За председника ПКС Марка Чадежа, „Година предузетништва” је огроман искорак ка једној новој филозофији у којој стварамо, а не чекамо посао. Предузетништво је кључни извор економског раста и нових радних места.
Чадеж је нагласио да Србија може бити земља предузетништва, указујући да су мали и средњи предузетници битни за српску привреду.
Шеф канцеларије Светске банке у Београду Тони Верхеијен проглашење 2016. „Годином предузетништва” види као пут да Србија достигне ниво развијености земаља ЕУ. Он је саопштио да су резултати анкете коју је спровела Светска банка у Србији показали да 46 одсто испитаних сматра да постоје сви предуслови и да су они спремни да започну сопствени посао, али само осам одсто нешто предузима да постане „свој газда”. О покретању свог посла размишља само 28 одсто анкетираних, казао је Верхеијен, јер 85 процената сматра да је предузетништво ризично, а 88 одсто не зна за пример успешног предузетника, што предузете мере Владе Србије треба да промене.
Шеф канцеларије Светске банке у Београду ипак сматра да је влада смањењем административних препрека много учинила да унапреди привредни амбијент, који је погодан и за предузетништво.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.