Предизборно одметништво на локалу
Диктатура партијског врха или одметање појединих страначких „локалаца” и аутономаша које занима само лични интерес? Та дилема у средишту је актуелних предизборних побуна у појединим локалним одборима странака, а најсвежији пример је Бела Црква, где су из СНС-а саопштили да им је пришло троје тамошњих функционера Јединствене Србије (ЈС).
„Одборник у СО Војислав Милутиновић, директорка Дома здравља Слађана Лацмановић и директор ВП ’Ушће’ Станислав Митровић истакли су да су се одлучили на овај корак јер нема подршке централе странке за спровођење политике опоравка Беле Цркве”, наводе у СНС-у, који је иначе у Белој Цркви пре месец и по формирао нову владајућу већину управо уз помоћ ЈС-а, чији су одборници напустили савез са ДС-ом и ЛСВ-ом, што је пропраћено инцидентима у општинској скупштини.
Има, међутим, и оних који мисле супротно – како је управо Јединствена Србија прави избор. Наиме, само дан пре потреса у белоцркванском ЈС-у, у ту странку учланио се цео дојучерашњи одбор Самосталног ДСС-а (отцепљени ДСС) у Врању. Истог дана расформиран је одбор Партије уједињених пензионера Србије у Горњем Милановцу, а његови чланови су прешли су у СПС. Пожалили су се да им партијски врх није дао да остану у коалицији са социјалистима, већ је инсистирао на новом савезу са СНС-ом, по узору на републички ниво.
На питање да ли поделе на релацији општински одбор – партијски врх могу да створе неке озбиљније пукотине, аналитичар Бојан Клачар из Цесида одговара да та појава не би требало да доведе до већих промена на страначкој сцени.
„Битно је видети шта је у позадини ових случајева – локални избори данас се не одвајају од парламентарних, па ће се тешко догодити да се у некој средини било ко профилише на основу аутономне политике. Многима од њих везане су руке у односу на партијско руководство. Постаје тренд да врхови странака од одбора траже да пресликају коалицију са централног нивоа. Колико год то у неком месту можда било нелогично, већина ће се, ипак, прилагодити централи”, наглашава Клачар за „Политику”.
А још један локални представник који је одбио да послуша врх своје странке, чланице владајуће коалиције на републичком нивоу, јесте Бранко Филиповић, доскорашњи шеф одбора Социјалдемократске партије Србије у Шапцу. Он је прошле недеље саопштио да са 40 месних одбора напушта странку Расима Љајића због притиска централе да у том граду оформи блок са СНС-ом. Филиповић је истакао да је тамошњи СДПС већ раније склопио споразум о заједничком наступу са савезом који чине: Заједно за Србију, Нова Србија, Нова станка, СДС, Левица Србије...
„То је његова приватна комбинација с тамошњом владајућом групацијом. Ни за Шабац, као ни за остатак земље, не важи обавеза ступања у коалицију са СНС-ом на локалу, већ је у питању препорука. Филиповић нам је још по склапању централне коалиције са СНС-ом рекао да ће се повући из СДПС-а, због свог пријатељства с актуелним челницима Шапца, и да неће сарађивати са СНС-ом. Ми смо то прихватили и изабрали ново руководство одбора. А онда се Филиповић накнадно појавио и представио као да је и даље наш шеф у Шапцу и да је изашао цео одбор, а не само он”, објашњава за наш лист Љајић.
Само дан после потреса у шабачком СДПС-у, и чачански одбор ЈС-а иступио је, жалећи се на „велики притисак врха” да се на предстојеће локалне изборе изађе у коалицији са СПС-ом.
Драган Марковић Палма, међутим, тврди да овај одбор није напустио ЈС, већ да је искључен јер није поштовао договор о изласку на изборе. „Прошли пут нису самостално прешли цензус, освојили су само око три одсто гласова на локалу. Нисмо желели да се то понови, кад већ имамо коалиционог партнера. Не ради се ту о некој партијској дисциплини. Не може неко самовољно, мимо страначког договора, да одлучи шта је њему, лично боље”, каже Марковић за наш лист.
У Житорађи се одбор ЈС-а прошле недеље готово располутио између оних који су желели да остану у владајућем блоку и оних који су то одбили, јер су уместо напредњака у локалну власт ушли радикали.
У Марковићеву странку у Јагодини колективно су прешли чланови тамошњег одбора ПУПС-а, и то само два дана пошто је њихов лидер Милан Кркобабић склопио споразум о коалицији с Александром Вучићем и СНС-ом. Истовремено, у крушевачки ЈС вратио се шеф те странке за Расински округ, који је две недеље пре тога напустио Марковићеву партију и прикључио се Левици Србије. Подела на локалу није остала до краја поштеђена ни најмоћнија странка у Србији. У Пироту је пре две недеље пет одборника напустило СНС, оформивши засебну групу, названу „Пиротски напредњаци”.
Бојан Клачар наглашава да извесне проблеме доноси и то што сама партијска руководства понекад недовољно знају о својим људима у некој мањој средини и нису сигурни ко им је особа од поверења.
„Странке немају до краја развијене механизме да контролишу баш свачије личне односе и стара познанства у неком граду. Локални лидери имају и одређене калкулације у којој ће коалицији доћи на власт у свом граду. Али и поред тога, локални одбори данас имају мање слободе него раније да самостално одлучују без страначког врха”, закључује Клачар.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.