Обама на Куби неће видети Фидела
Фидел Кастро није болестан, напротив, у одличном је здрављу, има необичну енергију, пун је оптимизма и „најбоље је обавештен човек на овој планети”. То тврди Николас Мадуро, наследник Уга Чавеса, председник Венецуеле, који се само дан пред историјску посету Барака Обаме Куби састао са вођом кубанске револуције, да би се потом вратио у Венецуелу, али не пре него што је разговарао и са Раулом Кастром који га је одликовао највишим кубанским одликовањем орденом Хосеа Мартија. Пре него што је као први председник САД у последњих 88 година ступио на кубанско тло, Бела кућа је објавила да се за два и по дана, колико траје званична посета, Барак Обама неће састати са старијим братом садашњег председника Раула Кастра.
„Ни ми, ни кубанска страна нисмо тражили тај сусрет”, објавили су званичници у Вашингтону, и додали да је предвиђен само сусрет са Раулом Кастром, као председником Кубе.
У Вашингтону преовладава мишљење да Раул Кастро спроводи прагматичнију и мекшу спољну политику од његовог старијег брата и наводи се да је баш због тога и било могуће да дође до отопљавања односа између Кубе и САД, који су остали замрзнути читаву четврт века после окончања хладног рата и рушења Берлинског зида. Када је кубанско америчко ледено доба најзад почело да се топи, што је објављено пре 15 месеци, Фидел Кастро је остао „циничан” према САД, како се истиче у вашингтонским медијима, при чему се цитирају одломци из његовог текста објављени у државним партијским медијима. „Не верујем у америчку политику”, написао је тада Фидел Кастро и додао да са Вашингтоном није никад размењивао никакве поруке.
Два дневна листа на Куби, „Гранма” и „Хувентуд ребелде”, оба званични органи Комунистичке партије, не праве никакву разлику између Раула и Фидела и цитирају њихову одлучност да не одступају од зацртаног револуционарног пута, док се долазак Барака Обаме на Кубу оцењује као знак америчког признања да су полувековном економском изолацијом њихове земље водили погрешну империјалистичку политику.
И небо се изгледа у Хавани уротило против Барака Обаме и његове породице. Киша је лила као из кабла када су Барак Обама, његова супруга Мишел, ћерке Саша и Малија и ташта госпођа Робинсон изашли на аеродром „Хосе Марти”, па су сви они у руци држали отворене велике црне кишобране, што је сниматељима покварило кадрове који су планирани да буду историјски. Обама се тек јуче састао са Раулом Кастром, и то у Палати револуције, тамо где се више од пола века калила кубанска револуционарна политика и где се пружао највећи отпор притисцима са севера. Уочи састанка Обама је изјавио да очекује да се догоде промене на Куби и додао да мисли да то „Раул Кастро разуме”.
Постоје значајне разлике између две земље. Вашингтон замера Куби непоштовање људских права, забрањивање протеста, контролисане медије, хапшење дисидената… Колико јуче, главни лист америчке престонице „Вашингтон пост” објавио је исповест дисидента који је двадесет година робијао у кубанским затвору и који каже да је Обамина посете Куби – грешка.
У САД има још много противника Обаминог пута у Кубу. Они сматрају да је председник, журећи да зацементира свој спољнополитички легат, девет месеци пред истек мандата, отпутовао на Кубу а да она није испунила ниједан услов за потпуно укидање ембарга. Уместо да сачека да напредак у поштовању људских права буде опипљивији, Барак Обама је пожурио да осигура процес отопљавања како са евентуалним доласком републиканског кандидата на место председника САД односи између две суседне земље не би опет били враћени у дубоко замрзавање. Аналогија са Ричардом Никсоном и његовим путем у Кину, кажу Обамини противници, не стоји, јер Кина је велика сила, а Куба је мала земља са невеликим економским потенцијалима.
И док поједини медији у САД замерају председнику да је његов пут са читавом породицом у ствари „туристички”, Обама је уочи састанка са Раулом Кастром и сам признао да се промене неће десити преко ноћи. Тим америчког председника очекује да ће неки нови ветрови на Куби почети да се осећају већ следећег месеца на предстојећем конгресу Комунистичке партије, иако лидери Кубе то демантују.
На Куби се истиче да је потпуно и беспоговорно укидање неправедног и нехуманог ембарга услов за нормализацију односа између две земље. Такође се помиње и враћање територије на којој се налази америчка војна база Гвантанамо, где је један део претворен у затвор у коме без суђења лежи већ дуже од деценије још стотинак затвореника осумњичених да су џихадисти.
Кубански медији истичу да се и поред лабављења санкција од 17. децембра 2014 (када је објављено да су две земље отпочеле процес помирења) САД новчано казниле четири америчке и три стране компаније у укупном износу од две милијарде и 836 милиона долара. Њих је Вашингтон казнио због кршења санкција које су уведене оне године када се садашњи председник САД родио.
Укупно је за време Обаминог председниковања (2009. до сада) Вашингтон на име казни наплатио 14 милијарди и 397 милиона долара.
Јуче су портали „Гранме” и „Хувентуд ребелде” објавили у току дана само штуру вест да је Раул Кастро званично примио Барака Обаму, да су том приликом емитоване химне две земље и да карте за бејзбол утакмицу између кубанског и америчког тима неће бити у слободној продаји, већ ће се делити бесплатно. То значи да Барак Обама неће бити у прилици ни на овој утакмици да оствари директан сусрет са народом, како је најављивао, већ само са одабраном публиком.
Посета председника Венецуеле Николаса Мадура пропраћена је са много више помпе, што је и разумљиво јер је нафтоносна латиноамеричка земља све ове године ембарга дарежљиво испоручивала нафту Куби по врло повлашћеним ценама. У замену, Куба је слала у Венецуелу хиљаде својих лекара и медицинског особља. Венецуела је сада у великим економским и политичким тешкоћама, чак се говори о предстојећем свргавању Николаса Мадура, кога је покојни председник Уго Чавес желео за свог наследника. Без обзира на то, и Раул и Фидел Кастро разговарали су срдачно са Мадуром и чврсто зацртали да ће наставити да се узајамно помажу. Таквих изричитих обећања и израза дубоког поштовања нема за сада између Барака Обаме и његовог домаћина Раула Кастра.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.