Како Барак Обама игра аргентински танго
Ех тај Буенос Ајрес. До јуче су Аргентинци потрошили брдо папира, мастила и интернет импулса да објасне Вашингтону како њихов председник не треба да долази на дан који је у историји Аргентине уписан најцрњим словима. А када је после државне вечере позната плесачица Мором Годој изабрала Обаму да са њим отплеше танго, америчком председнику је већ после првих корака на углачаном паркету опроштено што је у посету Аргентини дошао баш на дан када је пре четрдесет година заведена војна диктатура, у којој је, уз подршку Вашингтона, ликвидирано 30.000 људи осумњичених за левичарење. Барак Обама је са породицом у Буенос Ајрес стигао право са Кубе, где се енергично залагао за поштовање људских права, осуђивао притварање тамошњих дисидената и убеђивао Кубанце да су демократски принципи и слобода говора универзалне вредности којима треба тежити. У Буенос Ајрес је стигао на дан када мајке и баке у белим марамама предводе масовне протесте, тражећи да им се врате њихова деца отета, мучена и убијена у време државног терора. И није баш, према писању и оцени аргентинских медија, био тако одлучан у осуди америчких званичника који су обучавали, наоружавали и помагали војну хунту не само у Аргентини већ и у Чилеу, Бразилу, Уругвају, Парагвају…
Ипак, читава буеносајреска елита, власт, предвођена новоизабраним проамеричким председником Маурисијом Макријем, добар део опозиције, познате филмске и позоришне диве, телевизијски шоумени, балетски уметници окупили су се на вечери где се уз пробрани малбек, јагњетину и пуно других ђаконија славила нова аргентинска ера. Крај сукоба са Вашингтоном, дистанцирање од левичарских влада Латинске Америке, укидање прекомерних социјалних давања, кресање гломазне државне управе, привлачење страних инвестиција – све је то у програму новоизабраног председника Маурисија Макрија, који је за првих сто дана на власти већ показао да ће своја обећања спровести у дело и да га цена коју ће платити друштво не занима.
Неки то у Аргентини називају крајем историје, алудирајући на књигу Франсиса Фукујаме, а Обама и његов домаћин наглашено су говорили да се треба окренути будућности и оставити грехе, злочине и грешке из прошлости за собом.
На овом балу запажено је одсуство било одсуство челница организације Баке са Мајског трга, које су, иако позване, припремале манифестације за јучерашњи 24. март. Оне нису виделе уживо како витки Обама вешто хвата корак у загрљају са маестралном плесачицом. Сви остали су аплаудирали. То је буеносајреска елита, не може да одоли гламуру свога града, воли кад се аргентинска престоница проглашава за латиноамерички Париз, поседује огромне хацијенде и дебеле рачуне у Мајамију.
По томе што је као и Обама добио Нобелову награду за мир, Адолфо Перез Ескивел, аргентински писац, филозоф и активиста, сматра да су њих двојица колеге, па је председнику САД и пре него што је дошао у посету написао писмо, тражећи од њега да одложи свој пут.
„Важно је да знаш да 24. марта ниједан председник, ниједна личност не може да представља Аргентинце, јер на тај датум, све улице и тргови испуњавају се народом, са свим његовим различитостима – људи представљају сами себе у мирним манифестацијама. Не можеш ни да превидиш, немогуће је да не знаш да је твоја земља имала нерашчишћеног дуга према нашој и према многим другим државама у региону”, написао је аргентински нобеловац свом америчком колеги. Јуче је, гостујући на радију, поновио да „Обама представља државу која је наоружала све диктатуре на америчком континенту”. Ескивел је такође подсетио да је „државни терор у Латинској Америци плод савршено разрађеног пројекта извођен у име доктрине о домовинској безбедности и да злочини нису били спонтано дело војног лудила”.
Обама и Макри обишли су јуче ујутру Меморијални парк, одржали конференцију за штампу и истакли да ће ускоро почети да се објављују преостале хиљаде докумената који су архивирани у Пентагону, ЦИА и ФБИ.
Обама је признао да је било инцидената кад „демократија није била на нивоу идеала за које САД боре” и када се „каснило са одбраном људских права”, али је избегао термин „државни терор” и није подршку Вашингтона у тим годинама оквалификовао као смишљени пројекат у борби против црвене опасности. Једна од челница Мајки са Мајског трга дефинисала је Обамине изјаве као сувише „лајт” у односу на кривицу земље коју представља.
А док се Обама у Буенос Ајресу припремао за свој први танго наступ, амерички бејзбол играчи, који су уторак увече у пријатељској утакмици у Хавани победили кубански тим, остали су шест сати заглављени на аеродрому Хосе Марти код Хаване. Квар на авиону није могао да се поправи на Куби, где због ембарга недостају многи делови, па су играчи Тампа Беј Рејса полетели тек када је по њих дошао други авион. То је само једна од последица економске блокаде коју амерички конгрес одбија да укине због тога што Хавана не поштује људска права.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.