Српска офшор посла у Панами
Неколико дана пошто су у јавност процурела документа адвокатске канцеларије „Мосак Фонсека”, која за клијенте широм света пружа услуге отварања и вођења офшор компанија, испоставило се да је Панама један од омиљених пореских рајева на коме су уточиште нашли и српски бизнисмени.
Након што је портал „Крик” јуче објавио имена 18 Срба, који су користили услуге ове адвокатске канцеларије, „Политика” је преко отворених привредних регистара пронашла још десетак особа које су током последњих неколико деценија пословале у Панами.
Како показује наше истраживање, међу првима су у Панами посао започели Цептерови. Мадлена и Милан Јанковић су још 1981. године основали компанију „Мазара фајнанс”. Три године касније, Цептер је у Панами регистровао и фирму „Мостар рил естејт”.
Како су утврдили новинари „Крика”, који су учествовали у истраживању Међународног конзорцијума истраживачких новинара, Цептер је сарађивао са сумњивим адвокатом и трговцем нафтом Алаином Биондом из Швајцарске.
Управо је Бионда, који је према извештају Уједињених нација био умешан у манипулације у вези са нафтом у Ираку, ступио у контакт са агентом „Мосак Фонсека“ како би отварао офшор компаније за Цептера. Бионда је био и директор у Цептеровим фирмама, пише „Крик”.
Такође, преко Панаме су пословали и Милија Бабовић и Радомир Живанић, открива „Политика”. У децембру 1992. године у овом пореском рају основали су „Верано комерцијал”. Живанић је данас 100 одсто власник „Верано моторса”, док је Бабовић сувласник „Викторија групе”.
Још један сувласник ове компаније нашао се међу документима у које је „Крик” имао увид. Реч је о Нандију Ахуји, бизнисмену српско-индијског порекла, који преко компаније „Апсара лимитед” са Кипра има акције у„ Викторија групи”.
Према писању „Крика”, документа показују да је Ахуја сувласник компаније са Бахама „Стенбриџ компани”, основане 1999. године. У писаном одговору„ Крику”, Ахуја је навео да се фирма бави инвестицијама, да никада није пословала у Србији или са људима из Србије, као и да послује легално.
У Панами је компанију („Брадерс трејдинг”) 1994. основао и извесни Владимир Цветковић. Прослављени функционер Црвене звезде и бивши министар спорта Владимир Цветковић демантовао је јуче за „Политику” да има било какве везе са фирмом у Панами.
Излет из спорта у пословне воде, ипак, направио је Жарко Зечевић, бивши генерални секретар „Партизана”. Он и његова супруга Мирјана Зечевић повезују се са компанијом „Дорандо интернешнел трејдинг”, која је основана у новембру 2000. године. После демократских промена у Панами је фирму основао и Миодраг Костић, власник „МК групе”. Реч је о компанији„ Зимекс група”, која је на овој офшор дестинацији основана у новембру 2000. године.
У Панами је 1992. године бизнис започео и извесни Драган Томић. Тада је основао компанију „Бродра оверсиз”.
И брачни пар Беко је пословао преко Панаме. Како показује наше истраживање, Маја и Милан Беко су у октобру 2003. године основали фирму.
Занимљиво је да је исте године регистрована и компанија „Експлора”, а као њен директор наведен је извесни Александар Родић. Власник „Адрија медије”, која издаје и дневни лист „Курир”, Александар Родић негирао је јуче за „Политику” да је компанија „Експлора” у његовом власништву.
У пословним регистрима Панаме спомиње се и контроверзни бизнисмен Андрија Драшковић који је 1993. године основао „Перла инвестментс”.
Бранислав Богићевић је у септембру 2010. године у Панами основао „Агротим”. Богићевић се, иначе, у медијима спомињао као генерални директор и власник „Минакве”. Међутим, у српском привредном регистру се то не види.
Сто одсто власништва у компанији „Минаква” има „Глобал вотер инвестментс” са британских Девичанских острва. И члан Клуба „Привредник” Мирослав Атељевић има бизнис у Панами. Како показује наше истраживање у овом пореском рају је у јулу 2003. године основао компанију „Логфор”.
У својој званичној пословној биографији, објављеној на интернет страници Клуба „Привредник”, Атељевић то не наводи.
Пише да је „Ацмер стилвер трејдинг” за промет металима и угљем основао у Швајцарској. Та фирма је у Србији власник и оснивач компаније „АЦМ инт”, која се бави производњом шавних цеви и прерадом дрвета. У његовом власништву је „Атал”. Атељевић је и један од сувласника „Корнер шопа” и фирме „Нело енерџи”, која се бави обновљивим изворима енергије.
Истина, то што неко има офшор компанију не значи да је починио неко кривично дело. Али ове фирме свакако могу да се користе за избегавање плаћања пореза, као и за скривање правог власника.
Постала је пракса да домаћа пословна елита увек оштро негодује након што у јавност процуре информације о њиховим пословима у пореским рајевима.
У Србији новинари обично бивају оптужени да праве потернице и привреднике, као нигде у свету, ваљају кроз блато.
Међутим, и летимичан поглед на водеће светске медије показује да то није тако. Они ових дана на својим насловним странама објављују имена политичара, спортиста и бизнисмена са сликама, а прозвани не демантују већ се јављају редакцијама правдајући се да нису утајили порез и пословали мимо закона.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.