Зашто се смањују капацитети успешних средњих школа
Ниш – Велики страх влада последњих дана у средњим школама на подручју Нишавског, Топличког и Пиротског округа. После објављивања прелиминарног предлога уписа у наредну школску годину Министарства просвете, науке и технолошког развоја Србије, од наредне 2016/2017. школске године треба да се укине 20 одељења у средњим школама у ова три округа.
У скоро свим нишким средњошколским установама сматрају да је требало да се догоди супротно – да се у њима повећава број ученика и да, као што су у претходних неколико година започели, али и успели у сваком погледу, настави са образовањем кадрова за нова технолошка звања и занимања, неопходна за привреду и развој не само града Ниша, већ и целе јужне и југоисточне Србије. А не да се „погледом из Београда” – који, по свему судећи, не досеже до овог дела наше земље и јер у престоници очигледно не вреднују како и колико треба изванредне успехе младих, али врхунских нишких ђака и будућих стручњака на највећим светским такмичењима и манифестацијама, као што су олимпијаде знања, светска, европска, медитеранска или балканска првенства – одељења бирократски бришу као гумицом.
Колико су потребе стварне, а нишке школе у праву, што је супротно предлогу Министарства, говори јединствена подршка коју су добиле и нишке гимназије, али још више, на пример, Електротехничка школа „Никола Тесла” – уз захтев да се коригује прелиминарни предлог за укидање одељења, поред запослених и руководства ове школе, Министарству и одговорнима посебне молбе упутили и градоначелник Ниша, Кластер напредних технологија, Кућа кластера, Савез инжењерско-техничких организација града Ниша и Заједница електротехничких школа Србије. А пуну подршку пружио је и Електронски факултет Универзитета у Нишу, с посебним разлогом – управо из нишких гимназија и стручних техничких школа регрутују се најбољи будући студенти.
Зар то може да буде безначајно и да ли је могуће да то нико неће и не жели да види, да чује и схвати?
Да, изгледа, ништа није случајно око напредних нишких школа, потврђује још једна несхватљива најава и намера за коју се, иако још није званично објављено, ипак сазнало. Наиме, ових дана процурила је информација да „надлежни” припремају предлог да се у нишким гимназијама укину билингвална одељења, у којима се настава изводи паралелно и на српском и француском, или на српском и немачком језику. Оцењено је на „да ова и оваква одељења у Нишу нису испунила очекивања”.
Намеће се само једно питање – уколико се ова намера оствари и заиста догоди да се укине двојезична настава у средњим школама у Нишу: ко ће амбасадама и амбасадорима у Србији из оних држава на чијим језицима паралелно уче и образују се вредни нишки ђаци, а који су, поред свега осталог, обезбедили и знатна средства и опрему, па чак и кадрове довели из својих земаља да раде и живе у Нишу, и који су рад билингвалних одељења оценили не само као успешну новину у образовном процесу, већ и као подухват од посебне важности, објаснити зашто се нешто тако планира?
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.