Дипломате у Загребу ограђују се од Хасанбеговића
ЗАГРЕБ – Италијански дневник Пиколо пише да међу страним дипломатама у Хрватској влада „нелагодност и забринутост” због одлучности за наставком националистичке струје, као и одлуком да министар културе Златко Хасанбеговић остане на тој позицији.
„Клима која влада међу европским дипломатима у Загребу није тако опуштена као пре. Будући да је нови министар културе, контроверзни историчар Златко Хасанбеговић, преузео дужност пре неколико месеци, ревизионистичке изјаве теку у бујицама”, пише Пиколо.
Промене на државној телевизији, а сада и сукоб око комеморације у Јасеновцу, изазвали су реакције европских дипломата у Загребу, истиче овај италијански дневник и додаје да су реакције различите, али и да је сасвим јасно да се они генерално ограђују од министра културе и његовог понашања.
Пиколо даље подсећа да су се прошле седмице у Загребу састале дипломате Аустрије, Немачке, Велике Британије, Холандије, Норвешке и САД-а након чега су на твитеру послали поруку, што је, како наводе, засметало председници Колинди Грабар Китровић која им је одговорила:
„Страни амбасадори се не могу и не смеју мешати у унутрашње ствари државе у којој се налазе”, рекла је Грабар Китаровић.
Аустријски амбасадор Андреас Виденхоф јој је, међутим, одговорио такође путем твитера:
„Уверен сам да Колинда Грабар Китаровић дели нашу преданост промовисању медијских слобода широм света. То је једна од наших суштинских вредности”.
Италијански дневник подсећа и да је аустријски амбасадор био с дипломатима који су отишли у Јасеновац прошле суботе, на комеморацију у организацијји Јеврејске заједнице.
„Државна комеморација је 22. априла. Неодласком на комеморацију коју организује државни врх већ слањем својих представника на ову Јеврејске заједнице Израел, Канада, САД, Француска и Немачка су исказале незадовољство због климе подстицања ревитализације усташтва у Хрватској”, пише Пиколо, преноси Танјуг.
Лист поново цитира амбасадора Виденхофа који је такође поручио:
„У овој фази, ни једна земља ЕУ, према мојим сазнањима, није јавно изразила свој став у вези Хасанбеговића. Тешко је замислити да ће те земље моћи нормално да сарађују с Министарством културе, ако би таква особа остала на челу. Но, ми ћемо наставити сарадњу с цивилним друштвом и различитим актерима из света културе”.
Пиколо подсећа и на петицију против Хасанбеговића, коју је потписало 5.000 културњака.
„Њихови захтеви нису испуњени, Хасанбеговић је још увек министар”, констатује италијански дневник.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.