Влада поништава конкурс за научноистраживачке пројекте
Влада Србије припремила је решење којим се поништава Конкурс за научноистраживачке пројекте за период 2016–2020. година. Решење, заједно са пратећим документима, из Генералног секретаријата Владе Србије прослеђено је Републичком секретаријату за законодавство и Министарству финансија, од којих је затражено мишљење.
Министар просвете др Срђан Вербић, који је у поподневним сатима од „Политике” сазнао за предлог решења, био је непријатно изненађен овом информацијом и није желео да је коментарише.
Како се наводи у документу који је припремљен за наредну седницу техничке владе, а у који је наша редакција имала увид, финансирање пројеката из претходног циклуса биће настављено закључно са 31. децембром 2016. године.
Такође се одређује рок од 90 дана за доношење пратећих аката (новог прописа о вредновању, избору, финансирању и праћењу пројеката из Програма основних истраживања и основних усмерених истраживања и Програма истраживања у области технолошког развоја, за нови истраживачки циклус).
У образложењу одлуке се наводи да су ови документи донети у супротности са више закона и Уставом Србије, па је њихово поништавање неопходно да би се спречила штета у области пројектног финансирања научноистраживачких организација и финансирања рада запослених.
Подсетимо, Министарство просвете је 12. априла расписало конкурс за нови пројектни циклус, на велико незадовољство дела научне заједнице, која је доставила више од 30.000 примедби.
Како се чуло на недавној конференцији за новинаре Синдиката науке, Министарство просвете је прихватило само око 10 одсто примедби, и то маргиналних.
Како смо писали, огласило се и Научно веће Етнографског института Српске академије наука и уметности дописом министру и премијеру у којем указују на то да су кључна документа за науку донета мимо законске процедуре јер није формиран Национални савет за науку, чије је мишљење неопходно за усвајање свих докумената.
Истраживачи су такође рекли да ће, уколико се не усвоје њихови предлози, „лако оборити конкурс на суду”.
Државни секретар проф. др Вера Дондур је за наш лист овај потез оценила као „пуцањ у празно” и објаснила да Министарство просвете није имало другу могућност осим да распише нови пројектни циклус, у ситуацији када влада није формирала Национални савет за науку и технолошки развој.
Претходном сазиву мандат је истекао у мају прошле године, а претходни пројектни циклус је завршен крајем 2014. године и два пута је продужаван како истраживачи не би остали без плата.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.