Хоће ли и Чанак под напредњачки скут
Ако Вучић остане доследан у намери да у Војводини направи ширу владајућу коалицију, потенцијални партнери СНС-а биће дојучерашњи Пајтићеви савезници. Савез војвођанских Мађара већ је обезбедио место у новој покрајинској власти, али је још отворено питање да ли ће у Бановину ући и ЛСВ Ненада Чанка, који је подбацио на покрајинским изборима.
Још пре избора постизборну коалицију „напредњака, Мађара и лигаша” наговестио је и Иштван Пастор, лидер Савеза војвођанских Мађара. Пастор је, како подсећа „Новосадски репортер”, рекао да би „коалиција СНС-ЛСВ-СВМ у покрајини довела до релаксације питања војвођанске аутономије и његовог решавања ван домена дневне политике”. После избора је нагласио да су такви договори „ствар СНС-а и ЛСВ-а”.
Ови први не наговештавају званично могућност да, уз 69 посланика напредњака и СВМ-а (од укупно 120 столица у покрајинском парламенту), у власт уђе и девет лигашких мандата.
Потпредседник СНС-а Игор Мировић за сада је најавио само да ће нови кабинет у Бановини бити формиран почетком јуна, а да ће у међувремену бити разговора и с другим политичким странкама. С друге стране, иако је Бојан Костреш, заменик председника ЛСВ-а, сумњичав према могућности уласка те странке у војвођанску владу, политиколог Душко Радосављевић слути да је то уговорено још пре избора.
„Идеја је да се уласком ЛСВ-а у владу отупи оштрица која је усмерена према СНС-у као, условно речено, антивојвођанској партији и да напредњаци и СВМ поделе омразу аутономашког бирачког тела. Будући да су аутономаши истовремено наглашено проевропски оријентисани, биће наглашаван проевропски карактер те коалиције. Такође, иако је СНС освојио апсолутну већину од 63 мандата, тек ће с коалицијом од осамдесет посланика бити миран јер ће му за неке одлуке требати двотрећинска већина”, сматра Радосављевић.
Али, и са СВМ-ом и са ЛСВ-ом, до двотрећинске већине напредњацима би недостајала два мандата. Математички, тај проблем би решили само ако савезу придодају и оба посланика другог мађарског блока, што је тешко замисливо, с обзиром на њихове размирице са СВМ-ом. Други могући сценарио јесте да уместо ЛСВ-а укључе коалицију око социјалиста (укупно 81 мандат), али уколико се не настави њихова сарадња на републичком нивоу, и та могућност спада у домен неочекиваног.
Ако заиста дође до коалиције СНС-ЛСВ-СВМ, унутар ових партија не треба очекивати конфликте због таквог савезништва. Јер, ЛСВ ће бити обузет „видањем рана, будући да није баш епохално прошао на изборима”, СВМ такође, јер је и њему опала подршка у појединим срединама, а СНС појавом три опозиционе листе које ће их у републичком парламенту „нападати као осице”, каже Радосављевић. мислећи на ДЈБ, коалицију око ДС-а и савез Демократске странке Србије и Двери.
„Што се тиче бирачког тела, оно ће се питати тек за четири године, тако да је то за сада ’футур други’. Чанак је своје присталице успео да убеди да се борио против кича и шунда учешћем у ’Великом брату’, па ће их сад лако убедити и да је коалиција са СНС-ом добра за очување интереса Војводине, Лиге, европских интеграција... Уосталом, у Србији се ионако прво доносе одлуке па се траже разлози”, закључује Радосављевић.
Судећи по резултатима избора, Чанку бирачи нису пресудно замерили ни повремене изливе „политичке нежности” према Александру Вучићу од 2012. године, не презајући да истовремено „поткачи” демократе с којима је седео у покрајинској влади. Тако је лидер ЛСВ-а прошле године утврдио да се Вучић, „за разлику од Томислава Николића, променио”, имајући на уму одлуку премијера да присуствује комеморацији у Сребреници. Другом приликом изјавио је да би, кад би СНС изгубио владајућу већину, политички простор могли да заузму „екстремисти, тврда патриотско-диктаторска линија подупрта споља, али и од стране дела Цркве и нереформисаних безбедносних служби”. Јуна 2015, Чанак је после сусрета с Вучићем рекао да је његова републичка влада „прва која показује да је Војводина део Србије”. Судећи по речима Бојана Костреша, битан фактор при евентуалним разговорима две странке биће управо питање да ли ће и будућа влада имати нешто слично на уму. Ипак, он додаје да све зависи од СНС-а.
„Они су апсолутни победници и у њиховим рукама су и нож и погача. Ми немамо проблем да разговарамо са свима, али прво треба да видимо да ли ће нас позвати и које ће бити теме разговора и онда ће органи ЛСВ да се одреде према томе”, каже Костреш.
Упитан зашто гаји скепсу око учешћа ЛСВ-а у покрајинској влади, он каже да та странка и СНС, према његовим сазнањима, „немају политике које могу да дају неку синергију”.
„Све зависи од политике коју ће СНС водити према Војводини. ЛСВ 26 година има идентичне ставове око војвођанске аутономије и ми их нећемо мењати. Претпостављам да ни СНС неће одустати од свог програма. Да ли ћемо наћи заједнички језик с њима у великој мери зависи од тога какав ће бити програм њихове нове владе и шта мисле да ураде у Војводини”, закључује Костреш.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.