Уторак, 24.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Амерички ракетни штит проширен лансерима у Румунији

У петак у Пољској почиње изградња система противракетне одбране који чине и радар у Турској, четири америчка разарача у Шпанији опремљена вођеним противбалистичким ракетама и штаб у Рамштајну у Немачкој
Са отварања противракетне базе у Румунији (Фото Ројтерс)

„Данашњи дан је важан тренутак за НАТО и трансатлантску безбедност”, изјавио је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг у Девеселу у Румунији где је постао оперативан део америчке противракетне одбране (ПРО) која ће „покривати” европске савезнике из НАТО-а. Ово је прва копнена противракетна база из које је могуће открити, пратити и пресрести балистичке ракете и то изнад атмосфере. Како је наведено на сајту НАТО-а, реч је о систему „еџис ашор” скоро идентичном систему „еџис” који користи морнарица САД.


(Фото НАТО)

„Претња НАТО савезницима ракетама изван евроатлантског простора је реална. Неколико држава настоји да их развије. Наша противракетна одбрана је дугорочна инвестиција против дугорочне претње”, рекао је Столтенберг истичући да противракетни штит дефанзиван и није уперен против Русије. База у Девеселу је део напора да се европске државе НАТО-а заштите од балистичких ракета, наводи НАТО. Остали сегменти овог система су радар у Турској, четири америчка разарача у Шпанији опремљена вођеним противбалистичким ракетама и штаб у Рамштајну у Немачкој. Данска и холандска морнарица опремиће своје фрегате радарима који ће такође бити део противракетног штита. У петак 13. маја САД у Пољској почињу изградњу друге противракетне копнене базе. 


Улаз у базу у Девеселу (Фото Ројтерс)

Активирање сегмента противракетног штита у Румнији наишло је на противљење Русије. „Без сумње, распоређивање противракетног система је претња по безбедност Руске Федерације. Биће предузете мере да се осигура неопходан ниво безбедности земље”, изјавио је портпарол Кремља Дмитри Песков, преноси Ројтерс. Песков је подсетио да је руски председник Владимир Путин више пута постављао питање против кога је тај систем уперен. Није искључено иступање Русије из Споразума о смањењу и ограничењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ) као одговор на размештање нових америчких противракетних система у Источној Европи, рекао је Виктор Озеров, председник одбора за безбедност у Савету Федерације Русије, преноси Спутњик.


(Фото НАТО)

„То је без сумње крајња мера, и надам се да до ње неће доћи, али није случајно руски парламент, ратификујући нови СТАРТ, оставио напомену да распоређивање елемената ПРО може бити један од разлога иступања Русије из Споразума“, навео је Озеров а преноси Спутњик. Према речима Озерова, те „крајње мере су могуће“, ако Русија закључи да распоређивање елемената ПРО „има неповратан карактер и да постоји реална претња по нашу безбедност”.

„Већ дуги низ година, руска страна је у више наврата скретала пажњу на ризике које представљају такво једнострано распоређивање стратешких система ракетне одбране САД по међународну безбедност и стабилност. Били смо спремни да блиско сарађујемо укључујући стварање заједничке противваздушне одбране са НАТО-ом која би била изграђена на принципу сектора. То би заиста могло да зашти регион од могућих ракетних претњи изван евроатлантског региона а да истовремено не наруши стратешки паритет”, изјавила је Марија Захарова, портпаролка Министарства спољних послова Русије, преноси Спутњик.
 


 

 

Коментари60
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.