Рекордер без мандата
Пре избора опозиционари и колеге из Нове странке називали су га „шампионом српског парламентаризма”, а после 24. априла није добио прилику чак ни да одбрани престижну титулу најактивнијег посланика. Уместо уласка у нови сазив скупштине, у којој је доскора био први по броју обраћања, Владимир Павићевић дочекао је да поднесе оставку на све партијске функције, пре свега потпредседничку.
Доцент ФПН-а, с репутацијом одличног познаваоца политичке теорије, постао је тако, бар за већи део јавности, жртва политичке математике – на листи која је освојила 16 мандата, био је кандидован на 35. месту. Упркос утиску да је отписан због страначке калкулације, Павићевић је своје повлачење објаснио као „лични чин” и „принцип етике и одговорности”, додајући да остаје члан Нове странке. Рекао је и да је сам прихватио 35. позицију, верујући да ће његова коалиција освојити довољно гласова да и он уђе у парламент.
У радну биографију свакако ће моћи да убележи и неке егзактније рачунице. За две године достигао је чак 1.200 обраћања у скупштини, а само у 2015, од чак 830 поднетих амандмана, усвојена су му 144. За његов посланички рад могу да се вежу многи статистички подаци које и сам педантно своди и истиче. Јавност ће га се можда сетити и као ватреног говорника, по честом осмеху и гестикулацији, или по томе што је напредњаку Зорану Бабићу поклонио Титову биографију, или као некога ко често помиње принцип академске честитости и поштовање институција.
Али ће противници, између осталог, моћи да му замере политичко „лутање”. Оставка у Новој странци, у чијем је оснивању учествовао пре три и по године, иако је и даље члан, била му је треће велико повлачење. Без већих ломова 2009. је напустио ЛДП, у који је ушао 2008. Покушао је 2011. да покрене и „Кривајски процес”, странку названу по месту окупљања, говорећи да су Србији потребне нове снаге и да је са младим сарадницима засновао „либералну осу и прецизније онај њен део који покрива идеје и вредности социјалног либерализма”.
Сем политике, многи овог либерала, рођеног 1978. у Котору, препознају и по академском деловању. Дипломирао је под менторством Илије Вујачића 2001, а мастер студије завршио је на Универзитету у Бону 2003, да би их 2004. нострификовао на београдском ФПН-у, где је и докторирао 2011. Ангажован је на више предмета повезаних с политичком теоријом и историјом и методологијом политичких наука. Нису ретки његови студенти који кажу да је реформисао наставу, у покушају да их активније укључи. Говоре и да је одувек инсистирао на здравом животу и спорту. Тако и данас на друштвеним мрежама често помиње трчање и скорове са разних стаза. Чини се да их записује с истом преданошћу којом се бавио и парламентарном статистиком. Зато остаје отворено питање да ли и сада прави политички предах до неке нове изборне трке, или је на скупштинску „атлетику” ставио тачку.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.