Евровизија или политвизија
Победа Украјинке Џамале на 61. „Евросонгу” у Стокхолму, са контроверзном песмом „1944”, изазвала је буру негодовања по друштвеним мрежама широм Европе, распалила политичке страсти у Украјини, наљутила Русе. И наметнула питање због чега су тако танке границе између забаве и политике.
Може ли „Евровизија” да се преименује у „Политвизију”?!
Ово питање, које је поставио један посетилац страних друштвених мрежа можда најбоље одсликава атмосферу и расположење бројних гледалаца овог музичког такмичења након победе украјинске певачице Џамале на „Песми Евровизије”.
Јер, како су многи европски медији констатовали, ово јесте било једно од најполитизованијих финала „Евросонга”, које је свој политички предзнак тек почело да истиче.
Украјинци су одмах по завршетку такмичења констатовали како би наредни фестивал, који ће они организовати, могао бити одржан у украјинском Криму. Најгласнија по овом питању била је лидерка „Баткившчине” Јулија Тимошенко.
„Кроз уста Џамале проговорила је душа кримских Татара... Наредно такмичење ’Евровизије’ биће одржано у Украјини. Могуће на Криму. Нашем украјинском Криму”, написала је у својој честитки на сајту странке Тимошенко.
На руски одговор није требало дуго чекати. Огласио се потпредседник кримске Владе Дмитриј Полонски и саркастично констатовао да је то могуће уколико украјинске власти „са себи својственом наглошћу преименују један део својих региона у Крим”.
„Што се тиче планова да се овај фестивал наредне године одржи на Криму, који је део територије Русије, ти се планови никада неће остварити. Само нека маштају”, поручио је Украјинцима Полонски.
И док су у Русији неки званичници предлагали да се наредни „Евросонг” бојкотује, а други како је неопходно учествовати, Украјинци су већ почели да одређују нека нова правила такмичења. Тако је посланик Врховне владе Антон Герашченко у интервјуу за радио „Говори Москва” изјавио како руски културни радници са такозване црне листе на „Евросонгу 2017.” – неће моћи да наступе!
Добродошли су, према Герашченку, само они певачи који прихватају да су „заузимање Крима и окупација Донбаса злочин”.
Званични Кремљ је ћутао да би се јуче огласио прес секретар Дмитриј Песков кратко, изјавивши како „Евровизија” има своја правила која важе за све државе учеснице па ће Украјина, домаћин овог такмичења 2017. године, морати и да их поштује.
Од Кремља толико – кратко и јасно.
На питање новинара треба ли Русија да прескочи наредну „Песму Евровизије” Песков је поручио како је „рано да се извлачи сабља”.
За већину Руса истински победник је њихов представник Сергеј Лазарев јер је био најбољи по мишљењу – публике.
Или, како је рекао Дмитриј Полонски, потпредседник кримске Владе, за њега резултат одређују гледаоци, а они су највише гласова дали руском певачу.
И заиста, за оне који то нису запамтили, европска и аустралијска публика је Русији дала 361 поен, а Украјини 323. Жири је највише поена дао Аустралији, 320, потом Украјини – 211. Русија је по одлуци жирија дошла тек на пето место са 130 поена. Сабирајући гласове, заузела је треће место, иза Украјине и Аустралије.
Интересантно је да је „Евровизија” увела овај нови вид гласања како би било избегнуто „комшијско” навијање карактеристично за балканске, скандинавске и земље бившег Совјетског Савеза.
Ново гласање, напротив, изазвало је праву пометњу, побудило сумњу у регуларност и изазвало бес гледалаца широм Европе.
Прилично су бесни и домаћи поштоваоци „Песме Евровизије” који су своју љутњу у приличној мери усмерили ка петочланом српском жирију. Изузев композитора Владимира Граића, којем се највише свидела малтешка песма, остало четворо чланова, Слободан Марковић, композитор, Никола Чутурило, композитор, текстописац, гитариста и певач, Марија Марић – Мари Мари, певачица, композитор и текстописац и певачица Ана Миленковић највише бодова дали су Украјини. Све у свему, наш стручни жири је Џамали доделио 12 поена, док је публика украјинску песму оценила седмицом. За српску публику 12 поена заслужила је – Русија.
За наш стручни жири Русија је заслужила – један поен.
И, као што смо с почетка текста навели коментар о „Политвизији” тако би, можда, за крај било сврсисходно пренети коментар једног посетиоца са сајта Б92 у којем се он са сетом пита где нестадоше она добра времена када је победила АББА?!
-------------------------------------------------------
ГЛАСОВИ ИЗ СРБИЈЕ
Жири
12 – Украјина
10 – Малта
8 – Литванија
7 – Израел
6 – Аустралија
5 – Холандија
4 – Бугарска
3 – Јерменија
2 – Велика Британија
1 – Русија
Публика
12 – Русија
10 – Мађарска
8 – Бугарска
7 – Украјина
6 – Аустралија
5 – Белгија
4 – Хрватска
3 – Кипар
2 – Јерменија
1 – Шведска
КАКО СУ ГЛАСАЛИ РУСИ
Жири
12 – Јерменија
10 – Азербејџан
8 – Малта
7 – Француска
6 – Велика Британија
5 – Грузија
4 – Кипар
3 – Летонија
2 – Аустралија
1 – Мађарска
Публика
12 – Јерменија
10 – Украјина
8 – Аустрија
7 – Кипар
6 – Азербејџан
5 – Пољска
4 – Аустралија
3 – Француска
2 – Шведска
1 – Летонија
УКРАЈИНСКИ ГЛАСОВИ
Жири
12 – Литванија
10 – Белгија
8 – Летонија
7 – Азербејџан
6 – Израел
5 – Аустралија
4 – Шведска
3 – Грузија
2 – Бугарска
1 – Чешка
Публика
12 – Русија
10 – Азербејџан
8 – Пољска
7 – Јерменија
6 – Грузија
5 – Летонија
4 – Аустралија
3 – Литванија
2 – Бугарска
1 – Шведска
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.