Понедељак, 21.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Што у Босни мисли, то у Швајцарској збори

Начелник Сребренице Ћамил Дураковић рекао да је захвалан реису Кавазовићу што је својим ауторитетом анимирао бошњачку дијаспору да учествује на локалним изборима
Кавазовић је недавно на отварању бањалучке Ферхадије говорио о јачању поверења и помирења међу народима (Фото: М. Кременовић)

Од нашег дописника
Сарајево – Тек што се стишала бура коју је непримереним поређењем Бањалуке и Блајбурга изазвао бањалучки бискуп Фрањо Комарица, а други верски поглавар дао је повод за нове међунационалне тензије у Босни и Херцеговини. Обраћајући се верницима у Швајцарској, Хусеин Кавазовић, реис Исламске заједнице БиХ, Србе је погрдно назвао Власима. Позивајући бошњачку дијаспору да гласа на локалним изборима, расписаним у БиХ за 2. октобар, он је казао како не смеју дозволити да „Влах влада у Сребреници”.

Овај говор није споран само због увреда на рачун Срба, већ и зато што је реч о верском поглавару који „по дефиницији” треба да заговара толеранцију и суживот. Осим тога, ако такве речи упути први међу муслиманима у БиХ, онда личним примером шаље лошу поруку осталим верницима да је вређање припадника друге вере и нације дозвољено. Није неважна ни чињеница да се у једној секуларној држави, која претендује на чланство у ЕУ, верски вођа укључио у предизборну кампању, нешто што нема везе са религијом, али има са утврђеним демократским процедурама.

Изненађење које је ова порука изазвала још је веће ако се има у виду да долази од човека који је уживао имиџ умереног и толерантног реиса, креиран у овдашњој јавности на основу његових досадашњих помирљивих тонова, али и поређењем са претходним реисом Мустафом Церићем.

Тако је Кавазовић донедавно, на пример на отварању обновљене Ферхат-пашине џамије у Бањалуци, говорио о јачању поверења и помирења међу народима у БиХ. „Муслимани, православни, католици и Јевреји заједно са другим грађанима треба и могу да граде заједничку кућу мира и сигурности на тлу Европе”, казао је на свечаности у Бањалуци. Раније је у јавним наступима слао поруке о заједничком животу Срба и Бошњака, уз међусобно помагање. Отуда је и председник Републике Српске Милорад Додик изненађен, како је рекао, скандалозним Кавазовићевим иступом у Швајцарској, јер „одудара од његових ранијих помирљивих изјава и коректних поступака”.

Сарајевски штампани медији ћутке су, не помињући га, прешли преко реисовог швајцарског говора, а само је портал „Слободна Босна” оценио скандалозним увреде на рачун Срба  

Реисову изјаву осудио је и Младен Иванић, српски члан Председништва БиХ, који сматра да је реч о „превеликом укључивању верских лидера у политику, и то на врло погрешан начин”. Он је додао и да не постоји начин за извињење, јер, како оцењује, Кавазовић није направио грешку, већ је био уверен да шира јавност неће чути шта стварно мисли.

„Без осуде јавности у Сарајеву, то ће значити да се ради о доминантном погледу на Србе у БиХ”, закључио је српски члан Председништва.

Међутим, Иванићево очекивање да ће спорну изјаву осудити и јавност у главном граду БиХ за сада се није остварило.

Без коментара било је и Међурелигијско веће, које окупља представнике највећих конфесија у БиХ и чији је циљ помирење народа и изградња грађанског друштва кроз међурелигијски дијалог. Емир Ковачевић, извршни секретар овог већа, казао је за наш лист да не може да коментарише Кавазовићеву изјаву без претходног договора са осталим члановима већа.

И сарајевски штампани медији ћутке су, не помињући га, прешли преко реисовог швајцарског говора. Само је портал „Слободна Босна” оценио скандалозним увреде на рачун Срба, док је неколико интернет сајтова тек пренело Кавазовићев наступ у Швајцарској.

Од политичких представника Бошњака огласио се једино актуелни начелник Сребренице Ћамил Дураковић, који је у изјави за ТВ Н1 рекао да је захвалан Кавазовићу што је својим ауторитетом анимирао бошњачку дијаспору да учествује на локалним изборима. Сам начин „анимирања” дијаспоре Дураковић није желео да коментарише, јер није видео снимак. А онда је појаснио изостанак коментара: „Он је наш верски вођа и ми на његове изјаве не постављамо питања. Могу рећи да поштујемо наше верске лидере без обзира на то шта, када и коме рекли.”

Питање је како ће на овакав Дураковићев став гледати његови суграђани Срби, које је позивао да на наредним изборима гласају за њега и уверавао их да не прихвата политику подела на Србе и Бошњаке.

Уколико и остали политички представници Бошњака буду имали сличне реакције на изјаву свог верског поглавара, то би могло да подстакне сумње у искреност њихових тврдњи да су помирење и заједнички живот најбоље решење за сва три конститутивна народа БиХ.

Ријасет подржао бискупа Комарицу

На дан кад је објављена изјава реиса Кавазовића о „Власима”, саопштењем се огласио Ријасет Исламске заједнице БиХ, али да подржи бискупа Комарицу, наглашавајући да је својим ликом и делом показао да је достојан поштовања, те да одбацује „све притиске и уцене који се врше над овим добрим, часним и племенитим  човеком”. С друге стране, у одбрану бискупа Комарице није стао Драган Човић, хрватски члан Председништва БиХ, који је казао да се не треба враћати у прошлост. „Нико нема право да завађа било кога у БиХ, па ни представнике бошњачког, српског или хрватског народа. Ако се неко залети с изјавом и контраизјавом, онда то треба смирити а не правити проблеме”, рекао је Човић.

Коментари9
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.