Субота, 01.10.2022. ✝ Верски календар € Курсна листа

Реал 11. пут најбољи у Европи

Финале Лиге шампиона у Милану одлучено после извођења пенала: Реал – Атлетико – 6:4 (1:1). – Хуанфран промашио у четвртој серији, Кристијано Роналдо донео победу
Тачка на финале у Милану: Кристијано Роналдо постиже гол (Фото Фонет)

После исцрпљујуће борбе дуге 120 минута и након бољег извођења једанаестераца, фудбалери Реала освојили су у Милану своју 11. титулу шампоиона Европе, савладавши градског ривала Атлетика. После 90 минута било је 1:1, као и након два продужетка, а „краљевски клуб” је дошао до трофеја на пенале 6:4.

Реал је до нове титуле дошао захваљујући сигурним извођачима са беле тачке, а одлучујући је постигао, ко други до Кристјано Роналдо. Атлетику остаје да своју шансу да се домогне првог трофеја у најелитнијем европском клупском такмичењу потражи неки други пут. Шпанска престоница је од синоћ постала рекордер по броју освојених титула првака Европе. Судбина је хтела да Мадрид добије 11. титулу и тако преузме примат од Милана, где је синоћ одиграно велико финале Лиге шампиона.

Следеће финале у Кардифу
Уефа је синоћ обелоданила да ће се финале Лиге шампиона за сезону 2016/17 играти у Велсу на стадиону ,,Миленијум, у Кардифу и то 3. јуна 2017. године. Ову вест објавила је на Твитер налогу у Фудбалска федерација Велса.Дерби кадета на КарабурмиДанас (17ч) ће на главом терену стадиона на Карабурми бити одигран велики дерби у кадетској Лиги Србије између домаћег ОФК Београда, лидера на табели и Партизана. Изабраници Џевада Преказија најављују победу, мада ће тим Душана Кецмана покушати да парира фавориту. Иначе, ОФК Београд је ове сезоне неприкосновен, ичак десетак дечака из овог клуба носе дрес репрезентације Србије.

Темпераменти тренер Атлетика Дијего Симеоне дао је шансу Црногорцу Стефрану Савићу у односу на Хименеза. Притискали су Реалови играчи да би у 15. „минуту краљевси клуб” повео са 1:0. Уследио је центаршут Кроса са леве стране, Бејл је кратко захватио лопту главом а упорни и сналажљиви Серхио Рамос, који ће овог лета у Француској бити једна од главних фудбалских фигура у „црвној фурији”, зналачки успева да побегне Савићу, да му се буквалнио искраде иза леђа и десном ногом превари немоћног голмана Облака, пославши лопту иза његових леђа. На крају се испоставило да је судија Клатенбур признао гол из чистог офсајда, јер је после ударца Бејла главом Рамос био у недозвољеној позицији: Реал – Атлетико 1:0!

Зидан је са Модрићем, Казимиром и Кросом практично направио мали бедем на средини терена, не дозвољавајући противнику да се разигра, па је Атлетико у првих пола сата игре био у подређеној улози. Реалови мајстори фудбала умели су на зналачки начин да спусте лопту на земљу, да лепом комбинаториком излуде противника а када је било потребно и да озбиљније угрозе Атлетиков гол. Сјајни Рамос је био прави господар у свом шеснаестерцу. Прави фудбалски ауторитет који је држао све конце у ногама а голману Навасу уливао додатну енергију.

Први ударац на гол Атлетико је упутио тек у 34. минуту када је Француз Гризман покушао да изненади добро постављеног Наваса. Тек у самом финишу првог полувремена Атлетико је покушао да озбиљније пребаци тежиште игре на половину противника, као да су Реалови играчи изгубили свежину која их је красила у највећем делу првих 45 минута игре. Једино је Гризман покушавао ударцима са дистанце да озбиљније угрози мрежу великог ривала, али сва три пута без неког великог успеха.

Одмах на почетку другог полувремена Дијего Симеоне је из игре извео дефанзивног везног Аугуста Фернадеза а уместо њега је ушао брзоноги Караско. Атлетико је у 46. минуту имао шансу да изједначи. Гризман је додао лопту до Тореса, кога је с леђа у шеснаестрцу оборио Пепе. Судија Клатенбург је без двоумљења показао на белу тачку. Француз је узео лопту, прихватио се велике одговорности, снажно шутирао, преварио и голмана Наваса, али се пречка испречила на путу да Атлетико стигне до изједначења.

Атлетико је у 54. минуту имао прилику да изједначи, могао је Стефан Савић боље да реагује у великој гужви пред голом Наваса, али је слабо захватио лопту.

Какву је само прилику имао Бензема у 70. минуту. Након фантастичног додавања Модрића, Француз се нашао сам испред Облака, додуше, мало искоса са десне стране, уследио је ударац али је Облак грудима одбранио снажан ударац. Могао је Бензема да реши победика, али се у последњих двадесетак минута водила отворена борба.

Роналдо је тек у 78. минуту упутио први ударац на гол Атлетика и то после одличног додавања, а онда у следећој акцији права драма пред голом Облака. Поигравали су се и Роналдо и Бејл да би у 79. минуту стигла казна. Караско који је ушао у друго полувреме сјајно је реаговао након акције Габија и Хуанфрана, Карсаско је побегао Данилу и после центаршута волеј ударцем послао лопту иза леђа Наваса: Реал -Атлетико 1:1!

После исцрпљујућих 90 минута борбе у регуларном делу приступило се продужецима. Код већине играча осећао се умор, посебно код Бејла, кога су у 102. минуту почели да хватају грчеви. Ипак, морао је да остане на терену јер је Зидан извршио све три измене. У других 15. минута продужетка игртачи су углавном већи део провели лежећи на трави, са великим боловима у ногама,па су многи једва чекали да Клатенбург одсвира крај великог финала...

Стадион: „Сан Сиро” Гледалаца: око 60.000. Судија: Марк Клатенбург (Немачка). Стрелци: 1:0 Рамос у 15, 1:1 Караско у 79. минуту. Пенали: Васкез 2:1, Гризман 2:2, Марсело 3:2, Габи 3:3, Бејл 4:3, Саул 4:4, Рамос 5:4, Хуанфран 5:4 (погађа стативу), Роналдо 6:4 Жути картон: Карвахал, Казимиро, Рамос, Данило, Пепе (Реал), Торес, Габи (Атлетико)

РЕАЛ: Навас, Карвахал (од 52. Данило), Пепе, Рамос, Марсело, Казимиро, Крос (од 72. Иско), Модрић, Бејл, Бензма (од 77. Васкез), Роналдо.

АТЛЕТИКО: Облак, Хуанфран, Савић, Годин, Филипе Луис (од 109. Лукас), Фернандез (од 46. Караско), Габи, Коке (од 116. Парти), Саул , Гризман, Торес.