Николић: Србија и Кина поуздани пријатељи
Председник Србије Томислав Николића састао се у Палати Србија са председником Кине Си Ђинпингом који је јуче стигао у посету Србији.
Кинеског председника је испред Палате Србија дочекао председник Србије Томислав Николић, уз највише војне и државне почасти и испаљивање плотуна.
Уз Гарду ВС и црвени тепих, интониране су химне две земље, а потом су председника Кине поздравили и председница Скупштине Србије Маја Гојковић, председник Владе Србије Александар Вучић и министри у влади.
После тет-а-тет састанка двојице председника, уследио је билатерални састанак делегација две земље.
Према протоколу, следи обраћање медијима два председника, а потом и одвојени састанци са Вучићем и Гојковићевом.
Председник Србије Томислав Николић изјавио је данас да су Србија и Кина поуздани партнери и пријатељске државе и истакао да ће из тог пријатељства свакако искрснути и нови економски односи.
„Србија је земља којој не треба никаква помоћ, већ само помоћ да почне да ради и очекујемо да нам у томе помогнете. А онда ћемо да освајамо сва тржишта. И ви и ми имамо много пријатеља у свету”, рекао је Николић кинеском председнику Си Ђипингу пред почетак тет-а-тет састанка у Палати Србија.
Он је навео да су Србија и Кина поуздани партнери, на пријатељству које су преци засновали, а да ће се ове генерације трудити да то пријатељство продубе за сва времена и да га оставе својој деци.
„Из тог пријатељства свакако ће искрснути нови економски односи”, рекао је Николић.
Он је поручио да долазак кинеског председника у Србију сматра остварењем свог животног сна да се повежу народи Кине и Србије, у жељи да се свима омогући бољи живот.
„Ваша улога је ту незаменљива”, поручио је Николић Сију.
Он је рекао да је Кина велика држава која нема сукоб ни са ким, која је увек била предмет напада, али, као и Србија, никада никога није напала.
Из српско-кинеског пријатељства свакако ће искрснути нови економски односи
„Кина је држава која из основа мења светски економски поредак, а не меша се у политку и у војне сукобе. Ја мислим да вам је велики део човечанства захвалан на томе”, рекао је Николић.
Николић је још једном захвалио председнику Кине на посети Србији, преноси Танјуг.
Си Ђипинг: Спремни да подигнемо ниво односа две земље
Председник Кине Си Ђинпинг поручио је данас да су односи Кине и Србије дубоки и садржајни и да их не обележава само пријатељство и сарадња, већ и заједничке вредности, те да је Кина спремна да подигне ниво тих односа.
„Спремни смо да уложимо напоре да учврстимо традиционално пријатељство две земље које су успоставиле наше старије генерације. Спремни смо да заједно са вама и даље подигнемо ниво пријатељских односа”, истакао је Си Ђипинг уочи тет-а-тет састанка са председником Србије Томиславом Николићем.
Додао је да ужива у гостопримству и топлој атмосфери која је приређена у Србији.
„Заједно ћемо потписати заједницку изјаву о успостављању свеобухватног страешког партнерства. Пре неколико година потписао сам са вама заједничку изјаву о продубљивању наших стратешких односа. Наши односи су дубоки и садржајни и не обележва их само пријатељство и сарадња, већ и заједничка вредност”, рекао је кинески председник.
Спремни смо да са вама дајемо доприносе за очување светског мира
Наша два народа су мирољубива, додао је, из генерације у генерацију се боре за очување суверенитета, територијалног интегритета и безбедности и да су зато, оценио је, два народа врло јака.
„Спремни смо да са вама дајемо доприносе за очување светског мира”, нагласио је Си Ђипинг, додајући да је циљ да се напарви не само заједница интереса, већ и заједница судбина.
То заједница судбина не само две земље, већ целог света, закључио је кинески председник, поручивши да Кина инсистира да се реализују мир, развој и заједнички просперитет, преноси Танјуг.
У Палати Србија као у „кошници”
Другог дана посете Србији, кинески председник Си Ђинпинг имаће више билатералних састанака са српским званичницма, а велики број новинара, сниматеља и фоторепортера већ се окупио у прес центру Палате Србија.
За разлику од првог дана посете, када су у Палати били присутни углавном домаћи новинари, у прес центру је данас као у „кошници”, па осим београдских медија, изјаве званичника очекују и кинески, али и новинари из других земаља који су акредитовани за овај догађај.
Акредитовано је више од 800 медијских радника
Према информацијама из Председништва Србије, акредитовано је више од 800 медијских радника.
Да је интересовање медија за посету председника Кине Србији велико говоре и јучерашњи извештаји светских агенција, које су између осталог оцениле да Кина унапређује односе са пријатељском Србијом, преноси Танјуг.
Кинески новинар: Посета ће ојачати односе две земље
Извештач кинеског дневног листа „Чајна дејли” Ан Баиџие каже за Танјуг да ће посета Србији кинеског председника Сија Ђинпинга „дефинитивно ојачати везе две земље”.
Члан медијске делегације председника Сија наводи да му је ово први пут да борави у Србији и да дубоко импресиониран оним што види, иако је шефа кинеске државе пратио у посетама широм света.
„Импресиониран сам високим нивоом организације и тиме што су српски председник Томислав Николић и премијер Александар Вучић лично дошли на аеродром да сачекају кинеског председника”, рекао је Ан, који је истакао и то што ће председник Николић кинеском колеги доделити највиши државни орден.
Он је нагласио да је, такође, дубоко импресиониран и традиционалним пријатељством и међусобним поверењем између две земље.
У економском и сектору инвестиција је пуно кинеских компанија које граде путеве, мостове, аутопутеве... Мислим да Србија може да буде модел кинеске сарадње са држама централне и источне Европе, кинеска влада покушава да успостави тај модел
„Као што знамо, пре 17 година је у ваздушном нападу НАТО уништена кинеска амбасада у Београду и то је у Кини изазвало бес широм нације, млади су изашли на улице и протестовали против тог варварског чина западних земаља. Сада је кинески председник отишао на место бомбардовања да би исказао поштовање, то место ће подсећати кинески и српски народ на однос наше две земље”, казао је новинар „Чајна дејлија”.
Он сматра да ће ова посета дефинитивно ојачати везе Србије и Кине.
„У економском и сектору инвестиција је пуно кинеских компанија које граде путеве, мостове, аутопутеве... Мислим да Србија може да буде модел кинеске сарадње са држама централне и источне Европе, кинеска влада покушава да успостави тај модел”, рекао је Ан.
Он је навео да ће по повратку у Кину својим пријатељима причати о пријатељству две земље, о кинеским инвестицијама у Србији, али и о „лепим дамама које су посвуда”, преноси Танјуг.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.