Марка у част 125 година чувеног Теслиног проналаска
Ове године обележава се 160 година од рођења нашег научника, инжењера и проналазача, Николе Тесле (Смиљан, 10. јул 1856 – Њујорк, 7. јануар 1943). У част обележавања овог јубилеја, а и поводом 125 година од патента једног од његових најчувенијих изума – осцилаторног трансформатора за производњу наизменичне струје високог напона и високе фреквенције, „Пошта Србије” пустила је данас у оптицај пригодно издање под називом „125 година од патента Теслиног трансформатора”.
Ово издање садржи марку номиналне вредности 70 динара, на којој је приказан Теслин трансформатор са укомпонованим портретом славног научника у позадини и плавом голубицом у лету. Ауторка ликовног решења је Марина Калезић, креатор марака „Поште Србије”, а стручну сарадњу у реализацији издања пружио је Музеј Николе Тесле из Београда. Марку је, техником вишебојног офсета, у тиражу од 20.000 штампао Завод за израду новчаница и кованог новца у Београду, а на шалтерима пошта продаје се у табацима од по осам комада са централном вињетом. Пригодно издање садржи и максимум карту и коверат са такође пригодним мотивима.
Никола Тесла подарио је човечанству огроман број значајних изума који су генијалним решењима, универзалношћу примене и померањем многих научних и технолошких граница, изменили слику света око нас.
Патент са осцилаторног трансформатора за производњу наизменичне струје високог напона и високе фреквенције, данас широм света познат као „Теслин трансформатор” или „Теслин калем”, наш научник је добио у САД 23. јуна 1891. године под бројем 454.622.
Свестан великог значаја даљег истраживања и примене високофреквентних струја, Тесла је исте године наступио пред Америчким институтом електроинжењера и на Колумбија колеџу у Њујорку одржао предавање „Експерименти са наизменичним струјама врло високе фреквенције и њихова примена у вештачком осветљењу”, које је имало велики одјек у свету науке. Током следећих неколико година научник је конструисао различите типове свог трансформатора, помоћу којих је, прво стварајући континуалне високо фреквентне струје, могао да добије и проучи нове физичке појаве. Сваки од њих је отворио ново поглавље у области електротехнике. Своје нове уређаје користио је наредних година за испитивање физиолошког деловања струја високе фреквенције и њихове нешкодљивости за људски организам, односно могућност лечења тим струјама; осветљење у разређеним гасовима; загревање чврстих тела у брзопроменљивом магнетном пољу; пренос електричне енергије кроз непроводну средину. Ипак, уобичајено мишљење је да је највећи утицај на науку и индустрију Тесла остварио користећи свој осцилатор за производњу и пренос радио сигнала.
Теслин трансформатор је, у различитим модификацијама, био и остао незаобилазна направа за испитивања у лабораторијама физике, за стварање плазме, ватрених лопти, лоптастих муња, у акцелераторима и разбијачима честица, у ласерској технологији, рентгенографији, холографији… Уз коришћење савремених материјала и електронских компоненти, Теслин трансформатор и данас налази примену у различитим областима модерне индустрије, медицине и популарне културе.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.