„Фијатове” отпремнине
После најаве синдиката „Фијата” да би италијански власник радницима са три године стажа за добровољно напуштање фирме могао да исплати отпремнину од 4.800 евра, или 1.600 евра по години, Влада Србије не мора да брине како ће објаснити радницима јавних предузећа, у којима такође има вишкова, како то „фијатовци” добијају осам пута веће отпремнине од законом прописаних 200 евра. Већински власник из Торина обећао је да исплата отпремнина иде из његове касе.
Сав новац за добровољно напуштање „Фијата” даје италијански партнер, без обзира на то што је наша држава 33 одсто власник. Из буџета неће отићи ни динар за ове намене – потврђује и Зоран Михајловић, секретар Савеза самосталних синдиката Србије, који је учествовао на састанку са „Фијатом” и премијером Александром Вучићем.
Ова отпремнина примамљива je за оне са пет година стажа, а таквих је око 2.500. Али радници с десет година стажа нису охрабрени јер ће онај ко је радио 10 и више година добити око 5.000 евра отпремнине.
За оне који су у овом предузећу радили 11 година, а таквих је око 500, отпремнина се рачуна тако што се у старту исплаћује 3.000 евра плус трећина зараде у последњој години дана помножено с годинама стажа. Они са 30 година стажа добиће 12.000 евра, или око 400 евра по години, што је опет веће од законом прописаног минимума, али далеко мање од 1.600 евра.
Зато и синдикалац Михајловић очекује да ће се највише младих и јавити за добровољан одлазак. Добро им дође да за кратак период рада добију добре отпремнине, а још имају шансе да нађу нови посао. Пријављивање је почело данас и трајаће целе недеље.
„Фијат” према уговору има обавезу да до 2018. године задржи 2.400 радника. Ако свих 2.500 младих пристане на отпремнину – италијански газда је решио проблем пре рока.
Али у плану је и отпуштање 900 радника, примљених у време Млађана Динкића који је потписао анекс уговора с „Фијатом” да им влада на име субвенција по радном месту исплати 10.000 евра, што је у том часу било девет милиона евра, а сада им више ти радници не требају. „Фијат” нема будућност уколико без новог модела аутомобила, јер је продаја постојећег лоша. Лане је произведено 90.000 фијата 500 Л, трећина од капацитета фабрике који је 300.000 возила.
„Фијат” је зато одлучио да се сваке године не ради по 100 дана, како би се смањили трошкови. Укинут је и ноћни рад. Уколико се држава и „Фијат” не договоре, преостаје да прода свако свој део предузећа, закључује и синдикални лидер Михајловић.
И у Министарству рада потврђују да влада ни динар не издваја за отпремнине радницима „Фијата” који би добровољно да напусте посао. То је обавеза већинског власника, без обзира на 33 одсто – колики је део српске владе у овом предузећу.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.