Није лако бити комшија „Гуглу” и „Фејсбуку”
Калифорнијска Силицијумска долина, седиште неких од најпожељнијих и најбогатијих светских послодаваца, важи за рај за програмере и информатичаре.
Али за радничку, па и средњу класу, живот у комшилуку „Гугла”, „Епла” и „Фејсбука” није лак.
Досад су то на својој кожи осетили бројни мештани који су под притиском раста цена некретнина и услед све већих разлика у примањима потражили друго место за живот, а њиховим стопама мораће да крене још неколико стотина невољника.
Наиме, према писању британског „Гардијана”, око 670 људи добило је рок да се до априла следеће године исели из кућа које сада изнајмљују по заштићеној цени, по којој станарина не сме да им се повећа за више од пет одсто годишње.
То ће, како се процењује, бити најмасовније исељавање те врсте у Сан Хозеу до сада.
На три километра од седишта „Епла”, осам од „Гугла” и 12 километара од „Фејсбукове” централе, на месту комплекса од 216 станова, планирана је градња кућа које ће се издавати по тржишној цени, знатно вишој од суме коју станари (претежно досељеници из Мексика) тренутно плаћају.
Иако је инвеститор понудио да им плати тромесечну кирију, за дугогодишње житеље овог комплекса следи готово немогућа мисија – да у околини пронађу нови кров над главом, јер је већ сада јасно да неће моћи да приуште смештај у зградама које ће се наћи на месту њиховог садашњег дома.
Случај ових људи није једини такав у северној Калифорнији у коју се последњих година масовно досељавају добро плаћени програмери, запослени у технолошким фирмама, па зато влада велика потражња за рентирањем станова.
Истраживање Универзитета Беркли показало је да се у том делу ове америчке државе од 2000. до 2013. године увећао број породица са нижим примањима, а да се истовремено преполовио број станова које би они могли да плате.
Како тврди та студија, технолошке фирме из Силицијумске долине додатно погоршавају већ изражену неједнакост, па многи запослени не могу да зараде довољно да издржавају породицу.
Тешке последице тога потврђује и статистика, која показује да насупрот великом богатству „Гугла”, „Фејсбука”, „Епла” и осталих из њиховог друштва, овај крај има највише стопе бескућника у САД.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.