„Горак хлеб” самараша на Старој планини
Пирот – Дрвосече са Старе планине у сумрак се са коњима-самарашима враћају после целодневног рада у шуми. Уморни људи и коњи споро и пажљиво силазе ка асфалту, који је знак да су близу одморишта. А када стигну кући, чека их огњиште које тек треба заложити и скувати оброк који крепи тело. И тако је сваког дана, сем недељом и празницима.
Тежак је живот дрвосеча придошлих из Босне почетком деведесетих. Некима је овај посао породична традиција, па су и коње дотерали и наставили да раде и зарађују „горак хлеб”. Неки од њих, који су били још дечаци када су дошли под обронке Старе планине, овде су и породице засновали. Самараша, како их овде називају, има у Кални, Црном Врху и Јањи, у књажевачкој општини.
У селу Јања, на путу ка старопланинском врху Бабин зуб, живи породица Душана Јовановића. Има тридесетак крава, али се бави и продајом огревног дрвета. Каже нам да је међу првима, пре петнаестак година, почео да ради са коњима, јер је терен углавном стрм и то је једини начин да се дође до квалитетних дрва. Ипак, истиче Јовановић, све се променило када су из Босне пристигли самараши.
– Доста тога смо научили од њих. Ти вредни људи одлично се сналазе по неприступачним теренима. Ових дана, страдао је коњ код Црног врха и то је велика штета. Власник мора да издвоји месечну зараду да би купио другог коња. Повређују се и људи, али то се ретко дешава – каже Јовановић, додајући да босанске дрвосече живе у тешким условима, по напуштеним кућама, једу храну из конзерви, сами перу одећу...
Најмлађи дрвосеча, који ради са коњима-самарашима, јесте тридесетогодишњи Будимир Јошић, родом из села Јаворани код Бањалуке. Он већ дванаест година живи у селу Јања.У Србију је, тек што је постао пунолетан, дошао са оцем и братом, који сада живе на неколико километара од њега. Будимир се оженио Јеленом, ћерком ДушанаЈовановића. Имају трогодишњег сина Николу, а ускоро очекују и друго дете.
Будимир има четири коња, асарађује и са тастом, па у сезони раде са девет коња. Уколико је зима блага, ради се готово без одмора.
– Свакодневно се барем осам пута са коњима вратим до места где секач припрема дрва. Успевам дневно да са четири коња пренесем 12 кубних метара. После рада у руднику, ово је најтежи и најризичнији посао. У последње време, тешко иде продаја – прича за „Политику” Будимир и појашњава да највише раде за војвођанско тржиште. Не планира да се бави другим послом, али није задовољан ценом и сматра да би за трећину требало да буде виша.
Такозвани самарашки начин експлоатације дрва био је непознаница за пиротске и књажевачке власнике шума. Углавном се дрво секло моторним тестерама, извлачило машинама и тракторима, али време велике кризе деведесетих показало је да самараши смањују трошкове и да су неопходни за ове стрме терене богате буквом, багремом и храстом..
Будимир пали цигарету и смеши се трогодишњем сину Николи, који је омању грану везао канапом и вуче је по дворишту замишљајући да је коњ.
– Ево, овај мали већ пече занат – смеје се Будимир одмахујући главом – тежак је и горак овај хлеб, али у овим шумама нема шта друго да се ради. Надам се да ће Никола да ради нешто друго кад порасте.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.