Војска откупила историјски монитор „Сава”
Вршњак „Политике”, поринут под именом „Бодрог” у Будимпешти 1904. године, више не служи као пристан на београдској Ади Хуји. Брод са којег је 28. јула 1914. почео аустроугарски напад на Београд и Велики рат, биће спасен од заборава и рестауриран.
У Министарству одбране потврђују да су за 2.250.000 динара откупили ово историјско благо које сведочи о победи Србије у Првом светском рату јер је тај брод постао ратни плен Војске Краљевине Србије. Проглашен је заштићеним културним добром 2006. године и тренутно се налази у сидришту Војске Србије на Ушћу.
Без обзира на свој значај, стари монитор (модел оклопљене топовњаче), који је по преласку под заставу Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца добио и данас актуелни назив „Сава”, у лето 2014. стоту годишњицу од почетка Првог светског рата дочекао је потпуно заборављен. Нагризен рђом, коришћен је да би преко њега пристајала друга пловила. И тада су постојали планови да се брод санира и сачува, али се у то време још налазио у приватном власништву АД „Дунав група Агрегати – Нови Сад”. Такође, није било решено да ли ће старање о њему коначно бити поверено Министарству културе или Министарству одбране.
Одлучено је да то, ипак, буде војска. „Сава” је очишћена од корозије и прљавштине и изгледа много боље него пре пола године. У Управи за односе с јавношћу Министарства одбране за „Политику” кажу да је ова топовњача откупљена у октобру прошле године, а потом пребачена на локацију код војног сидришта на Ушћу.
– Формирана је Пројектна група Министарства одбране и Војске Србије за спровођење мера за санацију и рестаурацију. Њен задатак је да сагледа стање брода и процени које је мере потребно предузети. У току је израда Пројекта за санацију, која ће највероватније бити извођена у неколико фаза, у складу с приливом средстава за ту намену – додају у Министарству одбране.
Они подсећају да је ова топовњача била у саставу Дунавске флоте која је имала задатак да у првим сатима рата нападне Београд. У дејствима су, осим овог брода, била ангажована и пловила „Темеш” и „Самош”.
– „Бодрог” је и у току 1914. и 1915. учествовао у бомбардовањима главног града Србије и као подршка нападима. Данас представља раритет светских размера, као једини преостали бојни брод из групе речних монитора са којих је извршен први артиљеријски удар у Првом светском рату. Један је од свега десет пловила тог типа на свету – истичу у Министарству одбране.
Монитор који је данас усидрен на Ушћу и очишћен од блата и рђе са Аде Хује, на почетку Великог рата био је усидрен у Земуну, у близини локације где се и сада налази. Одатле је био припремљен за дејства по главном граду Краљевине Србије. Гранатирао је и јединице одбране Београда мајора Драгутина Гавриловића, које су немачке и аустроугарске трупе потиснуле у октобру 1915.
Брод је учествовао и у окршајима у Другом светском рату, три пута је тонуо и три пута је извлачен на површину реке. У току напада српске артиљерије, 31. октобра 1918, „Бодрог” се насукао и нашао на речном дну. Војска Краљевине СХС извукла га је 1920. године. Монитор је потом 1941. страдао са нестанком прве Југославије, када га је у Априлском рату потопила војска која није желела да „Сава” падне у руке Немцима. То се десило 12. априла у близини Земунског кеја, опет недалеко од локације где се „Сава” данас налази.
Други пут овај брод су из реке извукли припадници Независне државе Хрватске 1942. и користили га за чување источних граница своје квислиншке творевине. Посада одана режиму Анте Павелића, међутим, у септембру 1944. била је приморана да поново потопи монитор, и то у Саву код Славонског Брода.
Трећи пут бивши „Бодрог” се вратио у живот 1951. године, у доба Федеративне Народне Републике Југославије, а после ремонта укључен је у Речну флотилу ЈНА. Коначно, војну службу брод „Сава” је завршио 1959, а три године касније преузело га је предузеће „Херој Пинки”. То предузеће, а с њим и разоружани монитор, прешло је у састав „Дунав групе” и приватизовано је, па је овај брод већ, као заштићено културно добро, 2012. пребачен из Новог Сада на Аду Хују.
Монитор који је три пута потапан, своје „пензионерске дане”, како најављују у Министарству одбране, требало би да проводи као брод-музеј. После санације, биће одлучено на којој ће локацији посетиоци моћи да на њему доживе историју.
Мађарска „Лајта” као пример
Као један од узора за преуређење „Саве” у туристичко-културну знаменитост могао би да послужи и пример из Мађарске. Тамошња држава рестаурирала је монитор „Лајта”, који је поринут још 1871. године. Такође је учествовао у акцијама на рекама у Првом светском рату, али је „Бодрог” као историјски симбол у предности, због тога што је учествовао у првим операцијама у Великом рату.
Кад је реч о мониторима, у југословенском и српском речном бродарству важну улогу играо је и брод „Драва”. То је једино пловило које је у Априлском рату успело да нападне непријатељску територију. Није потопљен са осталим бродовима како не би пао у руке окупатора, па је наносио губитке оружаним снагама Осовине на Дунаву између Бездана и Челарева. Постоје подаци да је посада „Драве” погодила више авиона и чак са успехом бомбардовала аеродром Мохач у Мађарској и одбијала нападе непријатељских пловила. Овај монитор под југословенском заставом на крају је страдао од авио-бомби и потонуо.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.