Чеда остао пред вратима владе
Ако је неко пре одласка лидера ЛДП-а у Поточаре веровао да ће Вучић „оженити” Чедомира Јовановића, јуче му је и званично постало јасно да од тог политичког брака нема ништа. То је за ТВ Н1 отворено потврдио покрајински премијер и високи функционер СНС-а Игор Мировић, рекавши да није „сигуран да ЛДП има ту дозу ширине и толеранције у односу на укупан политички амбијент да би могао да уђе у састав нове владе”.
Из ЛДП-а су одмах узвратили: „Јасно нам је да данас нема места у влади странци која инсистира и залаже се за другачију регионалну политику, нормализацију односа са БиХ и Хрватском, спровођење Бриселског споразума и решавање косовске кризе”.
После размене оваквих порука јасно је стављена тачка на спекулације које су се у јавности појавиле пре скоро три месеца – да ће ЛДП бити део владе. Непосредно после избора било је оних који су Јовановића видели на месту министра, а ни он јавно није одбацивао могућност сарадње с Вучићем.
„Без обзира на то, ни у једном моменту није деловало реално да ће ЛДП ући у владу. Упитно је колико су они потребан партнер, с тако малим бројем посланика, али и малим утицајем. Друго, изгубили су ’тежину’ на Западу, да би сада били потребни као врста споне с тим делом света. Треће, ЛДП је оптерећен негативним бременом које се у јавности повезивало са именом Јовановића”, оцењује за „Политику” аналитичар Драгомир Анђелковић.
Улазак у ЛДП-а у тим из Немањине 11 многима се учинио извесним, не само после проглашења изборних резултата, већ и када је крајем јуна ЛДП раскинуо савез са демократама на Врачару и формирао локалну власт с напредњацима. Али односи нових врачарских партнера захладнели су само неколико дана касније, кад је Јовановићева партија заједно са СДА Санџака Сулејмана Угљанина поднела свој предлог резолуције о злочину у Сребреници који није прихваћен.
Потом је лидер ЛДП-а једини од српских политичара добио позив да присуствује комеморацији у Поточарима 11. јула и том приликом разменио оштре речи речи са представницима коалиције око СНС-а.
Драгомир Анђелковић верује да се некима у тренутку учинило да би ЛДП могао у владу и због тога што се та партија, како каже, све време препоручивала.
„Вероватно је и СНС донекле с њима кокетирао из појединих локалних разлога, као на Врачару. Али не верујем да је мандатар икад намеравао да их уврсти у владу, нарочито после резолуције о Сребреници. Одлазак Јовановића у Поточаре уследио је у моменту кад је већ схватио да не може бити део нове владе, па је пред бирачима покушао да се искупи због преговора с напредњацима”, каже Анђелковић.
На конфликт Јовановића и владајуће већине у још актуелном техничком мандату око Сребренице, надовезала и јучерашња расправа с Игором Мировићем.
„Њихови ставови су понекад крајње екстремни и крајње нетолерантни на околности у којима се Србија налази, имајући у виду њен међународни положај, економију, потребу да сарађује с више важних тачака у свету. И то и много других тачака је раздор у могућности да се с ЛДП-ом сарађује”, рекао је нови војвођански премијер.
Из партије Чедомира Јовановића на то су узвратили како ни у прошлости други актери на власти нису имали снаге за ЛДП у влади. „Нису желели да уведемо Србију у НАТО, чиме бисмо учинили сигурнијом будућност земље, нити да усвојимо став да је Сребреница геноцид, што је предуслов мира у БиХ. Није било снаге за лидерство у политици помирења и успостављања нових односа Приштине и Београда, и искреног регионалног партнерства с Хрватском”, навели су у ЛДП-у.
Драгомир Анђелковић, међутим, верује да тврдње да би ЛДП допринео помирењу у региону или европском путу немају упориште.
„Тешко да с утицајем који данас та странка има она може да буде чинилац у спровођењу неке такве политике. Чак и спољни фактори за које се у јавности највише верује да подржавају ЛДП можда нису желели да инсистирају да се та странка нађе у влади. Екстремне и радикалне антисрпске позиције утицале су на то да се неки ни пре СНС-а нису усудили да их приме у владу”, закључује Анђелковић.
Дачић и у новом сазиву први потпредседник владе?
У разговорима које око формирања нове владе воде делегације Српске напредне странке и Социјалистичке партије Србије договорено је да први потпредседник владе буде Ивица Дачић, незванично сазнаје „Политика”. Лидер социјалиста и у новом сазиву ће обављати функцију министра иностраних послова.
Иако се у медијима спекулише као завршена прича, још није договорено да ће Александар Антић бити министар рударства и енергетике, али се потпредседнику СПС-а ипак дају највеће шансе да остане на овој функцији.
Од напредњака, готово је извесно да ће министри остати Небојша Стефановић, Никола Селаковић, Зорана Михајловић, а да ће се у Немањину 11 преселити Горан Кнежевић и Бранислав Недимовић.
Иако неки медији наводе да ће се у министарску фотељу вратити Братислав Гашић, од тога највероватније неће бити ништа.
Д. С.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.