Аруновићева и Величковићева нишане финале
Од нашег извештача
Рио де Жанеиро – Другог дана такмичења на стрелишту у Деодору Србија ће имати две кандидаткиње за висок пласман у гађању из ваздушног пиштоља. То су 30-годишња Зорана Аруновић и 26-годишња Бобана Величковић, које други пут учествују на олимпијским играма. У Лондону Аруновићева је била седма ваздушним и четврта малокалибарским пиштољем, а Величковићева је гађала само ваздушним пиштољем и стигла само до 22. места. Обе желе да у Рију буду успешније него пре четири године и обе то могу.
Аруновићева је прошлу сезону завршила на првом месту светске ранг листе, победила је на Светском купу у Габали, Европским играма и Финалу светског купа у Минхену, зимус је у Ђеру освојила европску бронзу (не рачунајући злато у миксу и екипно сребро), Величковићева је ове сезоне победила на Светском купу у Минхену и скочила на друго место на светској ранг листи…
Оне су сигурно међу онима које ће се борити за пласман у финале, а свака од финалисткиња може да дође до медаље. Та листа, међутим, није баш кратка. Све три такмичарке које су освојиле медаље у Лондону су ту. Титулу брани Кинескиња Гуо, друга је била Францускиња Гобервил, с којом су се наше репрезентативке пре доласка у Рио заједно припремале на стрелишту њеног оца, а трећа Украјинка Костевич, сада прва на светској ранг-листи, која је олимпијско злато освојила пре 12 година у Атини. По томе међутим није „рекордерка” у овој конкуренцији, јер је на на своје осме игре доћи и Грузијка Салуквадзе, која је у Сеулу 1988. победила мк пиштољем, а ваздушним освојила сребро. Тада је оба пута поред ње на постољу била и Јасна Шекарић, као трећа мк пиштољем, а олимпијска шампионка ваздуш ним.
Салуквадзе има 47 година и на свечаном отварању носила је заставу Грузије, а иза ње је ступао њен 18-годишњи син Цотне Мачаваријани, такође „пиштољаш”. Први пут у историји олимпијских игара мајка и син наступају на истим играма.
Нино Салуквадзе није најстарија учесница сутрашњег такмичења, јер је од ње осам дана старија Американка Енкелејда Шехај Беркути, рођена у Албанији у којој је и почела да се бави стрељаштвом, али никада није успела да избори пласман у неки финале. Ипак, ни она није најстарија, већ Аустралијанка Лалита Јалеуска (бивша совјетска и руска репрезентативка), којој је највећи олимпијски успех била бронза у Сиднеју 2000... Наше репрезентативке су јуче имали званични, предтакмичарски тренинг, а с њима је у Деодоро дошао тренер Бобан Марковић.
– Сада више не могу много да им помогнем, већ само да покушам да их што више растеретим притиска који расте неминовно како се приближава почетак такмичења – рекао је Марковић, уздржавајући се од било каквих прогноза.
Спортски директор Стрељачког савеза Србије и вођа стрелаца олимпијаца је био тек нешто одређенији:
– И Зорана и Бобана имају квалитет за пласман у финале, спремне су – тако да незнам шта да кажем…
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.